Novi zakon u Nemačkoj omogućava maloletnoj deci da menjaju pol na kad god to požele
Zakonom o samoopredeljenju Nemačka će slediti primer španskih socijalista u liberalizaciji rodnih zakona u zemlji
Nemačka savezna vlada odobrila je planove za liberalizaciju rodnih zakona u zemlji, koji će omogućiti građanima da legalno promene pol putem samosertifikacije bez potrebe za dobijanjem stručne procene.
Federalna vlada je u sredu odobrila Predlog zakona o samoopredeljenju i omogućiće onima koji žele da legalno promene svoje ime ili pol da to urade podnošenjem matičnoj službi bez ikakvih daljih formalnosti.
Trenutno, osobe koje žele da formalno promene pol moraju da dobiju stručne procene od dva veštaka i da traže dozvolu suda. Međutim, sve će to biti ukinuto prema novim planovima, za koje je još potrebna parlamentarna ratifikacija.
Maloletnici od 14 godina takođe će moći da promene svoje ime i zakonski pol pod uslovom da imaju odobrenje staratelja. Međutim, ako se ovo ospori, maloletnici će zadržati pravo da osporavaju odluku svojih staratelja na porodičnom sudu.
Roditelji mlađih od 14 godina takođe će moći da se prijave u matičnu službu za zakonsku promenu pola njihove dece.
„Sa Zakonom o samoopredeljenju ostvarujemo pravo svake osobe da se njen rodni identitet poštuje i tretira sa poštovanjem“, rekla je savezna ministarka porodice Lisa Paus iz nemačke stranke Zelenih.
Opoziciona CDU je, međutim, izrazila zabrinutost zbog zakona sa portparolkom porodične politike stranke Silvijom Breher, upozoravajući da je „zakon drsko, posebno u pogledu dece i mladih, i nesrazmerno se meša u ustavom zaštićena roditeljska prava“.
Ona je dodala da mladi ljudi tokom puberteta „mogu doneti ishitrene odluke o promeni pola“ i pozvala na bolju zaštitu mladih.
Španska vlada želi brzo da donese diskriminatorni zakon koji ubija slobodu u korist afirmacije LGBTIQ identiteta, očigledno ignorišući kritike koje dolaze od najviših pravosudnih organa, pa čak i levičarskih feminističkih udruženja
U međuvremenu, tvrdolinijska konzervativna stranka Alternativa za Nemačku (AfD) razmatra tužbu protiv zakona, a liderka stranke Alis Vajdel upozorava da država efektivno čini zakonskim starateljima maloletnika dozvoljavajući sudovima da ponište odluke koje donose roditelji. Vajdel je tvrdila da roditeljska prava u vezi sa osetljivim pitanjima kao što je rod treba da budu „nedodirljiva“.
Ovaj potez savezne vlade prati druge liberalne evropske nacije kao što je Španija, gde je socijalistička vlada u februaru usvojila zakon kojim se dozvoljava 16-godišnjacima da promene svoj zakonski pol bez ikakve medicinske procene.
Tome je u decembru prošle godine prethodio sličan zakon koji je predložila decentralizovana škotska vlada, a koji je osporila vlada Velike Britanije u Vestminsteru.