Novi „zeleni“ lobistički skandal trese EU – konzervativci traže istragu
Holandski i italijanski konzervativni poslanici u Evropskom parlamentu preduzeli su mere kako bi sprečili ponavljanje lobističkog skandala u vezi sa usvajanjem Zelenog dogovora.
Sander Smit iz holandskog Pokreta farmera i građana (BBB) i Pjetro Fjoki iz italijanske Braće Italije (FdI) podneli su prigovor na buduće finansiranje LIFE programa – EU fonda za zaštitu životne sredine i klimatske akcije.
„Naša dužnost je da zaštitimo institucionalni integritet Evropskog parlamenta od bilo kakvog neprimerenog uticaja, bilo direktnog ili indirektnog, uključujući i onaj koji dolazi kroz korišćenje fondova za ciljane lobističke aktivnosti,“ rekao je Smit na sednici parlamentarnog odbora za klimu u utorak, 18. marta.
Stigao im je kraj: Ovo smo svi dugo čekali | Mila Alečković | Mario Zna, 320 Uživo
Ovo je reakcija na otkrića da je Evropska komisija koristila javna sredstva za finansiranje ekoloških NVO kako bi progurala svoju klimatsku agendu – drugim rečima, novac evropskih poreskih obveznika je korišćen za subvencionisanje grupa koje su zatim lobirale za Zeleni dogovor u Briselu.
Među metama lobista bili su i sami poslanici Evropskog parlamenta.
Sander Smit i njegov BBB, koji brani interese holandskih farmera pogođenih restriktivnim klimatskim politikama EU, bili su jedni od prvih koji su podigli glas nakon izbijanja skandala.
„Pristup Komisije sve više briše granicu između upravljanja i aktivizma, stvarajući sistem u kojem se javni fondovi koriste za politički pritisak na donosioce odluka,“ upozorio je Smit.
On je pozvao na veću transparentnost budućeg finansiranja LIFE programa, jer se značajan deo tog novca preusmerava ka NVO sektorima za komunikaciju i lobiranje.
LIFE program, koji podržava projekte u oblasti obnavljanja prirode i održivosti, raspolaže budžetom od 5,4 milijarde evra, ali, prema Smitu, njemu potpuno nedostaje transparentnost. „Ovo je pitanje podele moći i sprečavanja novog zelenog lobističkog skandala,“ naglasio je on.
Evropska komisija odbacila je optužbe, a potpredsednica za konkurentnost i klimu Tereza Ribera izjavila je da „to nije lobiranje, već podizanje svesti javnosti.“
Međutim, mnogi poslanici, posebno s desne strane političkog spektra, besni su zbog ovog otkrića.
Pet godina kasnije: Kako su političari iskoristili strah nazvan „COVID Pandemija“ da unište slobodu ⏰ https://t.co/75RGQcrRIg
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 18, 2025
Mađarska poslanica Kinga Gal, potpredsednica konzervativne grupe Patriotska Evropa (PfE), prošle nedelje je izjavila da je „zeleni lobistički skandal samo vrh ledenog brega.“
„Sve više ozbiljnih dokaza pokazuje da Evropska komisija finansira stotine političkih aktivističkih grupa širom Evrope kako bi promovisala sopstvene politike, ekstremističke ideologije i često napadala suverenističke vlade,“ upozorila je Gal.
Ona je zatražila potpunu transparentnost u finansiranju NVO i otkrila da je PfE u poslednjih nekoliko nedelja podneo više od 80 zahteva za pristup informacijama Evropskoj komisiji.
Da li će ovi zahtevi i formalni prigovori imati ikakav efekat, ostaje da se vidi. Ali jedno je sigurno – Evropska komisija retko popušta pod pritiskom.
Nulta Tačka/InfoWars