Novo otkriće blata na Marsu – Naučnici: Tamo je bilo života
NASA-in Mars rover Curiosity otkrio je napuklo blato na Crvenoj planeti i to može da ukaže na uslove koji su nekada bili povoljni za život.
Dok neuvežbano oko ne može da vidi jednostavnu kombinaciju prljavštine i vode, za naučnike su dobro očuvane drevne pukotine od blata nešto zbog čega treba da se uzbudite.
Dugo se teoretiziralo da su karakteristični heksagonalni obrasci formirani upornim vlažnim i suvim vremenskim ciklusima na kopnu koji su nekada mogli biti povoljni za život mikroba, prema nedavnom radu objavljenom u Nature.
Vilijam Rapin sa francuskog Instituta za istraživanje astrofizike i planetologije, vodeći autor rada, rekao je: „Ovo je prvi opipljiv dokaz koji smo videli da je drevna klima Marsa imala tako redovne cikluse mokro-suvo nalik Zemlji“.
„Ove posebne pukotine od blata nastaju kada se vlažno-suvi uslovi javljaju više puta – možda sezonski.“
On je objasnio značaj otkrića, rekavši: „Ciklusi mokro-suvo su korisni – možda čak i potrebni – za molekularnu evoluciju koja bi mogla dovesti do života“.
Curiosity, koji je prvi put spustio svoje točkove na Crvenoj planeti 2012. godine, prvi put je uočio pukotine od blata 2021. nakon bušenja uzorka iz kamene mete nazvane ‘Pontours’.
Postepeno se uzdiže uz sedimentne slojeve planine Šarp visoke 5 km u krateru Gale.
Gugl uvodi zabranu svih nezavisnih medija u rezultatima pretrage https://t.co/2a34IqLTu4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 14, 2023
I dok su se mediji žalili na toplotni talas ove godine, isti savršeno izbalansirani vlažni i suvi ciklusi – ili godišnja doba – možda su omogućili da život na Zemlji započne, dozvoljavajući molekule dugog lanca na bazi ugljenika – zvani polimeri – da se formiraju.
Minerali pronađeni u ovoj oblasti uključuju glinu, koja se obično formira u vodi, i sulfate, koji se često formiraju kako se voda suši.
Pukotine nagoveštavaju vremenski period na planeti Mars kada su se češće dešavali dugi sušni periodi i kada je nivo vode u jezerima kratera počeo da opada.
Ali kako oni to znaju?
Blato se razbija u T-oblike dok se suši i omekšava u ‘Y’ kada se voda vrati – na kraju formirajući ponovljene šestouglove koji su, kada su ostavljeni neometani i prekriveni slanim sulfatima, ostali nepromenjeni i otkriveni su milijardama godina kasnije.
Naučnik misije, Ešvin Vasavada iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon u Južnoj Kaliforniji, objasnio je: „Ovaj rad proširuje vrstu otkrića do kojih je Curiosity došao.
„Tokom 11 godina, pronašli smo dovoljno dokaza da je drevni Mars mogao podržati mikrobiološki život. Sada je misija pronašla dokaze o uslovima koji su takođe mogli promovisati nastanak života.
DA LI ĆEMO POSETITI DRUGE SVETOVE ZA VREME NAŠIH ŽIVOTA? UŽIVO
„Prilično smo srećni što imamo planetu poput Marsa u blizini koja još uvek čuva sećanje na prirodne procese koji su možda doveli do života.“
Ovo je daleko od prvog znaka da je Mars nekada podržavao mikrobiološki život, ali NASA tvrdi da su nalazi još jedan deo slagalice na Marsu.
Ali s obzirom da je Kongres nedavno održao konferenciju o NLO-ima, ko zna šta je još moguće?