Nulti pacijenti oboleli od COVID-19 bili su kineski naučnici na Institutu za virusologiju u Vuhanu, kažu izvori američke vlade
Nakon godina zvaničnih izjava o suprotnom, pojavili su se značajni novi dokazi koji jačaju slučaj da je virus SARS-CoV-2 slučajno pobegao sa Instituta za virusologiju u Vuhanu (WIV).
Prema mnogim zvaničnicima američke vlade intervjuisanim u okviru duge istrage od strane Public and Racket-a, prvi ljudi zaraženi virusom, „nulti pacijenti“, uključivali su Ben Hua, istraživača koji je vodio WIV-ovo istraživanje „dobitka funkcije“ koronavirusa sličnih SARS-u, koji povećavaju zaraznost virusa.
Više od tri godine nakon izbijanja pandemije, mnogi širom sveta odustali su od zahtevanja saznanja o poreklu SARS-CoV-2, visoko zaraznog respiratornog virusa koji je ubio milione, i zbog koga su zatvorili preduzeća i škole, uveli represiju društva, i naneli ogromnu kolateralnu štetu.
Javni zvaničnici u SAD i drugim zemljama su više puta sugerisali da otkrivanje porekla pandemije možda neće biti moguće. „Možda nikada nećemo saznati“, rekao je Entoni Fauči, bivši direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti, koji je nadgledao odgovor na pandemiju tokom dve administracije.
Sada, odgovori sve više izgledaju nadohvat ruke. Izvori u američkoj vladi kažu da su tri osobe koje su se najranije zarazile sa SARS-CoV-2 bile Ben Hu, Ju Ping i Jan Žu. Svi su bili članovi laboratorije u Vuhanu za koju se sumnjalo da je kriva za curenje virusa.
Kao takvi, ne samo da znamo da su postojali naučnici WIV-a koji su razvili bolesti slične COVID-19 u novembru 2019. godine, već i da su radili sa najbližim rođacima SARS-CoV-2 i ubacivali nove mogućnosti u virus kao što je dobitak funkcije.
Kada je izvor upitan koliko su sigurni da su to identiteti tri naučnika iz WIV-a koji su razvili simptome u skladu sa COVID-19 u jesen 2019., rečeno nam je: „100%“
„Ben Hu je u suštini sledeći Ši Džengli“, rekla je Alina Čan, molekularni biolog na Broad institutu MIT-a i Harvarda, i koautor sa Metom Ridlijem knjige Viral: The Search for the Origin of Covid19(Viralno: Traženje porekla Covid19 virusa). Ši je poznata kao „kineska žena slepi miš“ i vodila je istraživanje o poboljšanju funkcije na WIV-u. „Bio je njen glavni učenik. Pravio je himerične viruse slične SARS-u i testirao ih na humanizovanim miševima. Ako bih morao da pogodim ko bi radio ovo rizično istraživanje virusa i ko bi bio u najvećoj opasnosti da se slučajno zarazi, to bi bio on“.
Hu i Ju su istraživali novi soj virusa sličan SARS-u iz koga potiče SARS-CoV-2, a 2019. su zajedno sa Ši Džengli napisali rad koji opisuje sojeve slične SARS-u koje su proučavali tokom godina.
👉 🇺🇲🏳️🌈 Koje ludilo! GOLIŠAVI TRANVESTITI ispred Bele kuće u proslavi meseca “Ponosa”! Gledaju ih deca i Bajden (VIDEO) https://t.co/CdGYBISJVx
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 13, 2023
Džejmi Metzl, bivši član stručnog savetodavnog komiteta Svetske zdravstvene organizacije za uređivanje ljudskog genoma koji je početkom 2020. postavljao pitanja o mogućem poreklu pandemije povezanog sa istraživanjem, rekao je: „To je promenilo igru ako se može dokazati da se Hu razboleo od COVID-19 pre bilo koga drugog. To bi bila „ekskluziva“. Hu je bio vodeći praktični istraživač u njenoj laboratoriji“.
Izvori kažu Public-u i Racket-u da druge novinske organizacije jure aspekte ove priče. Londonski The Times je u subotu citirao anonimnog istražitelja američkog Stejt departmenta koji je rekao: „Postaje sve jasnije da je Institut za virusologiju Vuhan bio uključen u stvaranje, objavljivanje i zataškavanje pandemije Covid-19“.
Public i Racket su prve publikacije koje otkrivaju imena tri bolesna radnika WIV-a i stavljaju ih direktno u laboratoriju koja je prikupljala i eksperimentisala sa virusima sličnim SARS-u spremnim za pojavu kod ljudi.
Očekuje se da će sledeće nedelje Uprava za nacionalnu obaveštajnu službu objaviti ranije poverljivi materijal, koji bi mogao da uključi imena trojice naučnika iz WIV-a za koje je verovatno da su među prvima oboleli od SARS-CoV-2.
Nacrt zakona koji je potpisao predsednik Bajden ranije ove godine izričito je pozvao na objavljivanje imena i uloga bolesnih istraživača u WIV-u, njihovih simptoma i datuma početka simptoma, kao i da li su ovi istraživači bili uključeni u istraživanje koronavirusa ili bili izloženi virusu.
29. decembra 2017, dve godine pre početka pandemije, kineska državna televizija je emitovala video koji uključuje scenu gde Ben Hu posmatra laboratorijskog radnika kako rukuje uzorcima. Ni jedan ni drugi ne nose zaštitnu opremu. Isti video prikazuje naučnike WIV-a koji love viruse slepih miševa sa malo zaštitne opreme. „Ako su bili zabrinuti da će biti zaraženi na terenu, trebalo je da imaju kompletna odela bez otvora“ da bi bili bezbedni, rekao je Čen. „To je jedini način.“
Istraživanje WIV-a sa živim virusima sličnim SARS-u obavljeno je na preniskom sigurnosnom nivou, „BSL-2“, objašnjava Čen, „Kada sada znamo da je virus pandemije sposoban čak i da pobegne iz laboratorije BSL-3 i zarazi potpuno vakcinisane mlade laboratorijske radnike”.
Dok naučnici opravdavaju takva istraživanja kao neophodna za razvoj vakcina, predsednik Barak Obama je 2014. zabranio federalno finansiranje zbog zabrinutosta istraživanja povećanja funkcije, jer su stručnjaci došli do konsenzusa da je to previše opasno. Međutim, Nacionalni institut za zdravlje i NIAID na čelu sa Frensisom Kolinsom i Faučijem i glavnim dobitnikom granta od vlade SAD, EcoHealth Alliance, smatrali su da njihov rad na virusima sličnim SARS-u ne potpada pod definicije zabrinutosti i da mogu da finansiraju istraživanje dobitka funkcije u Kini i jugoistočnoj Aziji.
U martu 2018. godine, WIV, EcoHealth Alliance i Univerzitet Severne Karoline prijavili su se za grant od 14 miliona dolara od Agencije za napredna istraživanja u oblasti odbrane SAD DARPA za projektovanje „mesta cepanja furina“ u koronaviruse slične SARS-u kako bi proučili kako to utiče na njihove sposobnost rasta i izazivanja bolesti.
Naučnici kažu da je ključni deo virusa COVID-19, koji ga je učinio tako prenosivim u poređenju sa najbližim rođacima, njegovo jedinstveno mesto cepanja furina.
DARPA je odbila grant, ali sada se čini da je WIV ipak nastavio sa istraživanjem. Londonski Tajms je izvestio da su se oglasili američki saradnici WIV-a i rekli da su naučnici iz Vuhana postavili mesta cepanja furina u viruse slične SARS-u 2019.
Hu je koautor više radova o istraživanju koronavirusa, uključujući rad iz 2017. o himernim koronavirusima slepih miševa sa Peterom Daszakom, šefom EcoHealth Alliance, koji je delimično finansiran od strane NIH i USAID-ovog programa PREDICT Emerging Pandemic Threats. Podaci koji su privatno podeljeni sa NIH otkrili su da su ovi himerni virusi slični SARS-u rasli mnogo brže i izazvali teže bolesti kod humanizovanih miševa u laboratoriji.
Kada je WIV objavio svoj prvi rad o pandemijskom virusu, nisu uspeli da ukažu na novo mesto cepanja furina uprkos tome što su planirali i navodno ubacili takve karakteristike za povećanje funkcije u viruse slične SARS-u u svojoj laboratoriji. „Kao da su ovi naučnici predložili stavljanje rogova konjima, ali kada se jednorog pojavi u njihovom gradu godinu dana kasnije, napišu rad u kojem opisuju svaki njegov deo osim njegovog roga“, rekao je Čen.
Javnost je slala e-poruke i telefonirala NIH-u, WIV-u, EcoHealth Alliance-u, Daszaku, Huu i Ši tokom poslednjih nekoliko dana i nisu dobili odgovor.
Nejasno je ko je u američkoj vladi imao pristup obaveštajnim podacima o bolesnim radnicima WIV-a, koliko dugo su ih imali i zašto nisu podeljeni javnosti. „Očekivali biste da zemlja porekla bude defanzivna“, rekao je Čen, „ali ne biste očekivali da zemlja koja prima virus zadržava ključne dokaze“.
15. januara 2021., pet dana pre nego što je predsednik Džo Bajden preuzeo dužnost, američki Stejt department objavio je izveštaj koji je ukazao na verovatnoću curenja iz laboratorije kao uzrok pandemije.
Stejt department je već 2021. godine sumnjao da je WIV lagao javnost. „Vlada SAD ima razloga da veruje da se nekoliko istraživača unutar WIV-a razbolelo u jesen 2019. godine, pre prvog identifikovanog slučaja izbijanja, sa simptomima koji su u skladu sa COVID-19 i uobičajenim sezonskim bolestima. To postavlja pitanja o kredibilitetu javne tvrdnje starijeg istraživača WIV Ši Džengli da je među osobljem i studentima WIV-a bilo „nulte infekcije“ virusima SARS-CoV-2 ili SARS-om.
U februaru ove godine, direktor FBI-ja Kristofer Rej rekao je novinaru da „FBI već duže vreme procenjuje da je poreklo pandemije najverovatnije potencijalni laboratorijski incident u Vuhanu“.
Londonski Tajms je objavio da su istražitelji Stejt departmenta „pronašli dokaze da su istraživači koji su radili na ovim eksperimentima odvedeni u bolnicu sa simptomima sličnim Covid-u u novembru 2019. Kao što je ranije objavljeno u Vanity Fair-u, neke od informacija koje su istražitelji Stejt departmenta pronašli 2021. „sede u dosijeima američke obaveštajne zajednice, neanalizirane“.
„Otkad sam objavio svoj [maja 2020.] preprint [istraživački rad] u kojem sam rekao da je moguće slučajno laboratorijsko poreklo, kritikovan sam kao teoretičar zavere“, rekao je Čen. „Da je ova informacija objavljena u maju 2020., sumnjam da bi mnogi u naučnoj zajednici i medijima proveli poslednje tri godine buncajući o slepom mišu, rakunskom psu ili pangolinu na vlažnoj pijaci”.
Identifikovanje prvog slučaja COVID-19 kod naučnika Instituta Vuhan koji nadgleda istraživanje dobijanja funkcije ima značajne posledice za istražitelje u potrazi za motivom za zataškavanje.
Političari, naučnici, novinari i istraživači amateri već godinama se fokusiraju na mogućnost da je Covid-19 možda rezultat istraživanja povećanja funkcije koje finansira SAD, a sprovedenog u Kini.
Publikacije u rasponu od Vašington Posta do Intersepta do Vol Strit Žurnala otkrile su sugestivne detalje, uključujući činjenicu da je NIH dodelio sredstva za najmanje 18 istraživačkih projekata za povećanje funkcije između 2012. i 2020. godine, a naučnici NIH-a 2016. izražavaju zabrinutost o navodno pauziranom istraživanju hibridnog virusa „himera“.
Da su informacije izašle ranije, vlade bi možda drugačije reagovale na pandemiju. Nakon što je Public podelila informacije sa Čenom, rekla je: „Osećam se potvrđeno, ali sam frustriran. Da ste znali da je ovo verovatno laboratorijski poboljšan patogen, postoji toliko stvari koje ste mogli da uradite drugačije. Cela ova pandemija je mogla biti preoblikovana”.
Rekao je Metzl: „Da su zvaničnici američke vlade, uključujući dr Faučija, od prvog dana izjavljivali da je poreklo vezano za istraživanje COVID-19 veoma realna mogućnost, i jasno dali do znanja da nemamo pojma koji virusi se drže na Institutu za virusologiju u Vuhanu, šta se tamo radilo i ko je taj posao radio, naši nacionalni i globalni razgovori bi se dramatično razlikovali. Došlo je vreme za potpunu odgovornost”.