Nurijel Rubini: Osuđeni smo na propast, moguć je povratak gladi
Globalna zajednica se suočava sa mnoštvom novih pretnji, koje bi je mogle vratiti u vreme ratova, pandemija i gladi, rekao je za Fajnenšel tajms poznati ekonomista Nuriel Rubini.
Prema čoveku koga je Volstrit nazvao „Doktor propast“, period optimizma i rasta koji je trajao poslednjih 75 godina je izuzetak za čovečanstvo, a ne pravilo.
„ Mislim da je svet zaista na usporenoj železničkoj olupini. Postoje velike nove pretnje koje ranije nisu postojale, a one se gomilaju i mi veoma malo radimo na tome “, naveo je ekonomista.
Rođen 1958. godine, Rubini kaže da nikada ranije nije morao da brine o ratovima među velikim silama, klimatskim promenama, globalnim pandemijama, deglobalizaciji ili trgovinskim ratovima.
NE PROPUSTITE! UPRAVO IDE UŽIVO! DR NESTOROVIĆ U PODKASTU MARIO ZNA
„ Da li sam se brinuo zbog velike teške recesije ili velike depresije? Naravno da ne. Da li sam se brinuo zbog finansijske krize? Nikada nisam čuo za finansijsku krizu…Ovo vreme je drugačije, ali je drugačije u odnosu na poslednjih 75 godina relativnog mira, napretka i prosperiteta, jer je pre toga istorija čovečanstva bila istorija gladi, rata, bolesti i genocida i tako dalje “, upozorio je on.
Prema Rubiniju, političari i ekonomisti sistematski greše u nastojanjima da vladaju u sve većoj ekonomskoj krizi. Na primer, rekao je da oni ozbiljno potcenjuju trud i vreme koji će biti potrebni za borbu protiv inflacije. Opšti konsenzus je „ šest meseci recesije, velika stvar“, rekao je Rubini, ali je izrazio svoje neslaganje sa tom idejom.
„ Ne, ovo neće biti kratka i plitka recesija, biće duboka i dugotrajna .
Ekonomista smatra da je situacija u Evropi „ mnogo gora “, sa Velikom Britanijom „ već u stagflaciji “ i izgledima za negativni ekonomski rast.
Rubini je dodao da zbog toga što je i javni i privatni globalni dug na sadašnjem nivou, na 350% globalnog BDP-a u 2019. sa 220% u 1999. godini, malo je verovatno da će centralne banke širom sveta povećati stope dovoljno da se bore sa ekonomskom krizom.
Jedina stvar koja bi mogla da pomogne u suočavanju sa svim globalnim pretnjama, prema Rubiniju, jeste tehnološki napredak, poput prodora u nuklearnoj fuziji.
„ Biće potrebno 15 do 20 godina. Ali za 15 i 20 godina već ćemo biti osuđeni na propast “, zaključio je ekonomista.