NVIDIA najavljuje puštanje humanoidnih robota u prodaju: „Ljudi će biti zaboravljeni“
Projekat GR00T nastoji da omogući robotima da razumeju jezik i oponašaju ljudske akcije za rešavanje zadataka, saopštila je američka kompanija
NVIDIA je najavila novi projekat u oblasti veštačke inteligencije čiji je cilj stvaranje „humanoidnih robota“ koji su sposobni da uče nove veštine i rešavaju složene zadatke proučavanjem ljudskog ponašanja.
U saopštenju za javnost u ponedeljak, kompanija je takođe predstavila najsavremeniju računarsku platformu pod nazivom Jetson Thor, koja je posebno dizajnirana da je koriste humanoidni roboti. Najavljeno je i nekoliko značajnih nadogradnji njegove Isaac robotske platforme, uključujući generativne modele AI temelja i alate za AI radni tok.
Novi projekat se zove GR00T, što je skraćenica od Generalist Robot 00 Technologi. Namera je da posluži kao platforma koja omogućava robotima da „razume prirodni jezik i oponašaju pokrete posmatrajući ljudske akcije – brzo uče koordinaciju, spretnost i druge veštine kako bi se kretali, prilagođavali i komunicirali sa stvarnim svetom“, kompanija sa sedištem u SAD. rekao.
SREDA! 20h! AMERIČKI NOVINAR OTKRIVA ONO ŠTO SE SPREMA U SAD! JOŠ NIJE POČELO
U glavnoj prezentaciji, osnivač i izvršni direktor NVIDIA-e Jensen Huang demonstrirao je nekoliko robota iz stvarnog života koji već koriste GR00T platformu za obavljanje raznih zadataka i pokazao da roboti takođe mogu da razviju svoje veštine kroz digitalnog blizanca u novonajavljenoj virtuelnoj Isaac Lab laboratoriji.
„Izgradnja temeljnih modela za opšte humanoidne robote jedan je od najuzbudljivijih problema koji se danas rešavaju u veštačkoj inteligenciji“, rekao je Huang. Dodao je da se „tehnologije koje omogućavaju spajaju vodeće robotičare širom sveta da naprave ogromne skokove ka veštačkoj opštoj robotici.
Suosnivač i glavni direktor robota Agility Robotics Džonatan Hurst takođe je najavio partnerstvo sa NVIDIA-om, rekavši da će takav napredak u oblasti veštačke inteligencije utrti put robotima, kao što je Digit njegove kompanije, da pomognu ljudima „ u svim aspektima svakodnevnog života. ”
Prošle godine, Huang je izjavio da će veštačka inteligencija morati da transformiše korporativni pejzaž i zauvek promeni ljudske poslove, i upozorio da će oni koji ne uspeju da prihvate ovu tehnologiju biti zaboravljeni.
U međuvremenu, nedavno istraživanje Državnog univerziteta Vašingtona pokazalo je da je oko jedne trećine američkih radnika zabrinuto da će veštačka inteligencija uskoro učiniti neke poslove zastarelim, dok se skoro polovina plaši da bi mogli da budu ostavljeni u karijeri ako ne budu u korak sa koristiti tehnologiju na radnom mestu.
Opasnosti od veštačke inteligencije takođe su istakli brojni istraživači, kao što su izvršni direktor Tesle Elon Musk i suosnivač Applea Steve Vozniak, koji su prošle godine potpisali otvoreno pismo zahtevajući privremeni moratorijum na „gigantske eksperimente sa veštačkom inteligencijom“ kako bi se omogućilo stvaranje smernica za sprečavanje zloupotrebe tehnologije.