Očekivani životni vek u SAD će naglo pasti na svetskoj rang listi do 2050. godine
Očekivani životni vek u SAD će pasti na 66. mesto u svetu do 2050. godine na osnovu trenutnih trendova, prema novom istraživanju.
Recenzirana studija objavljena u Lansetu predviđa očekivani životni vek Amerikanaca između 2022. i 2050. godine, uzimajući u obzir uticaj preko 350 različitih vrsta bolesti i zdravstvenih stanja.
Iako se predviđa da će se očekivani životni vek u SAD povećati sa 78,3 godine u 2022. na 79,9 godina u 2035. i 80,4 godine u 2050., očekuje se da će povećanje biti „skromno u poređenju sa onim u drugim zemljama širom sveta“.
Američko globalno rangiranje u očekivanom životnom veku će pasti sa 49. mesta u svetu 2022. na 66. mesto 2050. godine, od ukupno 204 nacije i teritorije.
Štaviše, očekivani životni vek prilagođen zdravlju – mera koliko godina osoba može da očekuje da će živeti u dobrom zdravlju, a ne samo da živi – očekuje se da će značajno pasti.
Očekuje se da će žene biti pogođene neproporcionalno, jer SAD padaju sa 54. u svetu na 71. po očekivanom životnom veku žena.
Sve više ljudi poziva na hapšenje Bila Gejtsa nakon što je priznao da koristi Indiju kao „vrstu laboratorije“ za testiranje vakcina https://t.co/M6vvEXLpAy
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 9, 2024
„Ova niža rangiranja stavljaju SAD ispod skoro svih zemalja sa visokim prihodima i nekim zemljama sa srednjim prihodima“, rekli su istraživači koji stoje iza studije.
Rastuća stopa gojaznosti je „ozbiljan faktor rizika za mnoge hronične bolesti i predviđa se da će skočiti na nivoe viđene nikada ranije“, rekao je profesor Kristofer Marej.
„Porast stope gojaznosti i prekomerne težine u SAD, a IHME predviđa da će do 2050. godine biti pogođeno preko 260 miliona ljudi, signalizira krizu javnog zdravlja nezamislivih razmera“.
Istraživači su procenili da ako vlasti uspeju da eliminišu faktore rizika poput gojaznosti, visokog krvnog pritiska i visokog šećera u krvi do 2050. godine, Sjedinjene Države bi mogle da spreče smrt 12,4 miliona osoba.
Dugogodišnji aktivista za zdravstvo Robert F. Kenedi Mlađi dobio je zadatak da „Učini Ameriku ponovo zdravom“ kao šef zdravstvene i socijalne službe pod dolazećom Trampovom administracijom.
On je identifikovao širok spektar ciljeva za reformu u cilju rešavanja američke hronične zdravstvene krize, uključujući snabdevanje vodom, nacionalni raspored vakcina, zagađenje životne sredine toksičnim hemikalijama, prerađenu hranu i regulatornu korupciju.
Nulta Tačka/InfoWars