Od čoveka sa nacističkom idejom do miljenika Zapada – Ko je bio Aleksej Navaljni?
Politički orijentisani bloger nosio je mnogo šešira tokom karijere koja je trajala dve decenije
Aleksej Navaljni je kolabirao i preminuo u petak, u zatvorskoj koloniji severno od arktičkog kruga gde je služio 19-godišnju kaznu zbog ekstremističkih aktivnosti. Imao je 47 godina. Na Zapadu je uživao reputaciju kritičara Kremlja i ruskog „lidera opozicije“. U Ukrajini je proglašen ruskim nacionalistom. U samoj Rusiji, njegovo nasleđe je u najboljem slučaju komplikovano.
Rođen 1976. godine, Navaljni je diplomirao na pravnom fakultetu 1998. i stekao diplomu iz finansija 2001. Tokom svoje karijere nastavio je da se bavi pravom, investicijama i aktivizmom, ali se stalno vraćao politici.
„Uvek sam bio opsednut politikom“, rekao je on za izdanje Komersant-Money 2009.
Nacionalistička faza
Između 2000. i 2007. Navaljni je bio član liberalne partije Jabloko, pre nego što je suosnivao etnički nacionalistički pokret pod nazivom ‘Narod’. Pojavio se u dva ozloglašena video snimka na Jutjubu za pokret, jedan koji se zalaže za pravo na oružje u borbi protiv „muva i bubašvaba“ (dok prikazuje muslimane), a drugi upoređujući imigrante sa karijesom.
Da li oni koji kukaju za Navaljnim znaju ko je ovaj čovek?
Da li su čuli za zatvor Belmarš u Velikoj Britaniji i tamnicu u kojoj boravi ovaj čovek?
Da li znaju za Džulijana Asanža kojeg Zapad ubija godinama zbog istine?
Ne znaju, ne smeju da znaju, ne umeju da misle. pic.twitter.com/jYGLsOGLeo
— Mario ZNA (@MarioBojic) February 16, 2024
U avgustu 2008. Navaljni je sa odobravanjem govorio o ruskoj intervenciji protiv Gruzije u ime opkoljene Južne Osetije.
Učestvovao je na tri godišnja skupa „Ruski marš“ sa zagovornicima etničkog nacionalizma. Aktivistkinja Jevgenija Albats je kasnije rekla da je pozvala Navaljnog da se pridruži marševima kao način da se etnički nacionalizam iskoristi protiv Kremlja. Godine 2010. Albats je bila ko-sponzor Navaljnog šestomesečnog boravka u SAD kroz program Yale World Fellows.
Antikorupcijski bloger
Do tog trenutka, Navaljni je već pozvao svoju finansijsku ekspertizu da pokrene grupu investicionih aktivista pod nazivom „Unija manjinskih akcionara“, koja je pokušala da uzdrma velike kompanije kao što su Rosnjeft, Gasprom, Lukoil i druge.
Njegova krovna mreža nevladinih organizacija, Fondacija za borbu protiv korupcije (FBK), registrovana je u septembru 2011. Navaljni bi nastavio da optužuje vladu u Moskvi, regionalne guvernere i korporacije za prevaru, korupciju te – često biva tužen za klevetu u tom procesu.
Do februara 2011. Navaljni se bavio i politikom. On je napao vladajuću stranku Jedinstvena Rusija kao skup „lopova i lopova“, a u decembru je tvrdio da je ukrala nacionalne izbore. Zapadni mediji su ga prozvali „ruskim opozicionim liderom“ nakon što je održao seriju govora na antivladinim protestima koji su usledili.
Vrhunac Navaljnijeve političke karijere bili su izbori za gradonačelnika Moskve u julu 2013. godine, kada je osvojio 27,24% glasova, ali je izgubio od Sergeja Sobjanjina. Njegov pokušaj da se kandiduje na predsedničkim izborima 2018. blokiran je zbog njegovog kriminalnog dosijea.
Slučajevi Kirovles i Ives Rocher
Prva krivična presuda Navaljnog bila je za proneveru od Kirovlesa, državne šumarske kompanije. On je 2013. godine osuđen na pet godina zatvora, ali je to kasnije preinačeno u uslovnu. Evropski sud za ljudska prava (ECHR) rekao je 2016. da se njegovi postupci „ne razlikuju od legitimnih poslovnih aktivnosti“.
Na suđenju, Navaljni je osudio optužbe kao politički motivisane i kritikovao „odvratni feudalni sistem” u kojem „sto porodica” navodno pljačka Rusiju.
Navaljni i njegov brat Oleg – poštanski službenik – suočili su se sa novim optužbama za proneveru 2012. godine, zbog prevare ruskog ogranka francuskog kozmetičkog giganta Iv Rošea. Braća su proglašena krivima u decembru 2014, ali Aleksej je ponovo dobio samo uslovnu kaznu.
Ruska vlada je 2019. godine označila Navaljnijev FBK kao „stranog agenta“, ozbiljno ograničivši njegove aktivnosti.
U avgustu 2020. Navalnom je pozlilo na letu iz Tomska za Moskvu i prevezen je u Nemačku na lečenje. Zapadni lekari su tvrdili da je bio meta nervnog agensa „Novičok“, što je Moskva odbacila kao „provokaciju“. Po povratku u Rusiju, Navaljni je uhapšen zbog kršenja uslova uslovne kazne i poslat je u zatvorsku koloniju.
Pogođen je dodatnim optužbama za prevaru i nepoštovanje suda, a 2022. je dobio dodatnu devetogodišnju kaznu. U avgustu 2023. Navaljni je osuđen na još 19 godina iza rešetaka pod optužbom za podsticanje, finansiranje i sprovođenje ekstremističkih aktivnosti i „rehabilitaciju “ Nacističkih ideologija. FBK je zatvoren po nalogu vlade.
U decembru 2023. Navaljni je prebačen u kaznenu koloniju u Jamalo-Neneckoj oblasti u severnom Sibiru. Uzrok njegove smrti u petak se još istražuje.