Odlučeno! SpaceX Ilona Maska neće više pomagati ukrajinskoj vojsci
Spejsiks (SpaceX) Ilona Maska preduzela je korake da spreči ukrajinsku vojsku da koristi satelitski internet servis kompanije Starlink za kontrolu dronova u regionu tokom rata sa Rusijom, rekla je predsednica Spejsiksa Gvin Šotvel.
Starlink koji je obezbedio ukrajinskoj vojsci širokopojasne komunikacije u odbrani od ruske vojske, nikada nije trebalo da bude korišćen u vojne svrhe, već humanitarne svrhe, ali su Ukrajinci to iskoristili na načine koji nisu deo bilo kakvog sporazuma, rekla je Šotvel na konferenciji za novinare u sredu u Vašingtonu.
U razgovoru sa novinarima, Šotvel je, povodom izveštaja da je ukrajinska vojska koristila uslugu satelita Starlink da kontroliše dronove, rekla da je Ukrajina efikasno koristila bespilotne letelice za uočavanje neprijateljskih položaja, gađanje velikog dometa i bacanje bombi i da u vezi sa tim postoje stvari koje se mogu učiniti da bi bila ograničena sposobnost ukrajinske vojske da to radi, kao i da su već učinjene.
Šotvel je odbila da kaže koje mere je Spejsiks preduzeo, preneo je Rojters.
Korišćenje Starlinka za kontrolu dronova prevazišlo je okvire sporazuma postignutog sa ukrajinskom vladom, rekla je Šotvel, podsećajući da je ugovor namenjen za humanitarne svrhe, kao što je pružanje širokopojasnog interneta bolnicama, bankama i porodicama pogođenim ratom.
Spejsiks je privatno isporučio kamione sa Starlinkovim terminalima Ukrajini, omogućavajući vojsci zemlje da komunicira tako što će se povezati sa gotovo 4.000 satelita koje je Spejsiks lansirao u nisku orbitu Zemlje.
Zapadne vlade, uključujući SAD i Francusku, platile su isporuke Starlink terminala Ukrajini pored onih koje je privatno finansirao Spejsiks.