Odluka britanskog suda o žalbi na izručenje Džulijana Asanža Sjedinjenim državama očekuje se u utorak
Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž saznaće u utorak da li može da se žali Vrhovnom sudu Velike Britanije na odluku Višeg suda da bi mogao biti izručen Sjedinjenim Državama.
Viši sud je 10. decembra preinačio raniju presudu britanskog suda za prekršaje da bi bilo „opresivno“ izručenje 50-godišnjeg Australijanca američkom pravosudnom sistemu zbog njegovog mentalnog zdravlja i rizika od samoubistva.
Sud će sada odlučiti da li će dozvoliti Asanžu, koji se suočava sa 18 optužbi u vezi sa objavljivanjem 500.000 tajnih američkih dosijea, da uloži žalbu na tu odluku Vrhovnom sudu Velike Britanije o „pravnim pitanjima od opšteg javnog značaja“.
Vašington želi da se Asanž suoči sa suđenjem zbog objavljivanja poverljivih vojnih dokumenata na Vikiliksu 2010. u vezi sa američkim ratovima u Avganistanu i Iraku.
U Sjedinjenim Državama mogao bi da bude osuđen na 175 godina zatvora, iako je tačnu kaznu teško proceniti.
Na dvodnevnom ročištu u oktobru, američki advokati su tvrdili da sudija nižeg suda nije dao dovoljnu težinu svedočenju drugih veštaka o Asanžovom mentalnom stanju.
Oni su takođe ukazali na diplomatska uveravanja koja su data od januarske odluke da Asanž neće biti držan u kaznenoj izolaciji u federalnom zatvoru Supermax i da će dobiti odgovarajuću negu.
Evo kako se lažiraju napadi! Porodica migranata uhapšena nakon što je zapalila svoju kuću i za to optužila “Naciste” https://t.co/Za67Zue98b
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 25, 2024
Odobravajući žalbu, dvoje sudija Višeg suda u Londonu prihvatilo je nova uveravanja, napominjući da ona nisu neobična u takvim slučajevima i „obavezama koje je jedna vlada ponudila drugoj“.
Ako Asanž izgubi u utorak, slučaj će biti vraćen Magistratskom sudu u Vestminsteru sa uputstvom da bude poslat ministru unutrašnjih poslova Priti Patel na konačnu reč.
Asanž se nalazi u londonskom zatvoru Belmarš od 2019. godine, uprkos tome što je odslužio prethodnu kaznu zbog kršenja uslova kaucije u odvojenom slučaju.
Proveo je sedam godina u ambasadi Ekvadora u Londonu kako bi izbegao da bude prebačen u Švedsku kako bi se suočio sa optužbama za seksualno zlostavljanje koje su kasnije odbačene.
Koalicija antiratnih grupa i hiljade ljudi u petak je potpisalo izjavu kojom se poziva na njegovo momentalno puštanje na slobodu.
Njegova verenica Stela Moris rekla je da je u Belmaršu proveo duže od mnogih zatvorenika osuđenih za nasilne zločine.
Nejtan Fuler, direktor Fondacije Hrabrost, rekao je: „Dok se Bajdenova administracija suočava sa protivnicima SAD zbog njihovih „grehova“ u slobodi štampe, trebalo bi da se pozabavi sopstvenim licemerjem“.
„Zatvaranje Džulijana Asanža zbog razotkrivanja istine o američkim ratovima je uvreda za sve one koji se bore za mir i ljudska prava“.