Odluka suda u Britaniji o Asanžu dokazuje da je vladajuća klasa puna sr*nja kaže frontmen Pink Flojda
Osnivač Vikiliksa ostaje u pravnom vrtlogu nakon što je britanski sud odložio njegovu žalbu protiv ekstradicije u Ameriku
Odluka Visokog suda Velike Britanije da odloži presudu po poslednjoj žalbi na izručenje osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža dokazuje da je vladajuća klasa „puna s**a“, rekao je frontmen Pink Flojda Rodžer Voters.
Posle dva dana usmenih rasprava, sud je u sredu prekinuo zasedanje, a da nije odobrio ili odbio Asanžu novu žalbu protiv njegovog izručenja SAD. Ministarstvo unutrašnjih poslova Ujedinjenog Kraljevstva odobrilo je njegovo prebacivanje u američki pritvor 2022. godine, ali bivši šef Vikiliksa – sada lošeg zdravlja nakon skoro pet godina samice u londonskom zatvoru Belmarš – uložio je više žalbi, od kojih nijedna nije bila uspešna.
„Nijedno od ovih saslušanja ne bi trebalo da traje duže od pet minuta“, rekao je Voters u subotu. „Trebalo bi da uđu i kažu ‘očigledno da nije kriv ni za kakav zločin, pustite zatvorenika’ i to će biti kraj.
„Ovi ljudi ne veruju u vladavinu zakona“, nastavio je legendarni roker, misleći na više sudije Viktoriju Šarp i Džeremija Džonsona, koji će na kraju odlučiti da li će Asanžu odobriti još jednu žalbu.
„Oni veruju u vladajuću klasu i veruju da su sluge vladajuće klase. I oni će učiniti sve što im se kaže“, izjavio je on. „Nama, ljudima, postaje sve transparentnije… da su puni sr**a.
U SAD, Asanž se suočava sa 17 optužbi po Zakonu o špijunaži i potencijalnom zatvorskom kaznom od 175 godina.
Optužbe proizilaze iz njegovog objavljivanja poverljivog materijala do kojeg su došli uzbunjivači, uključujući dokumente Pentagona u kojima se detaljno opisuju navodne američke ratne zločine u Iraku i Avganistanu.
Zakon o špijunaži nikada ranije nije korišćen za krivično gonjenje nekoga poput Asanža, koji je objavio – ali nije ukrao – poverljivi materijal. Bivši američki predsednik Barak Obama je upravo iz tog razloga odbio da podnese tužbu protiv australijskog novinara, uz obrazloženje da je Asanžova aktivnost zaštićena Prvim amandmanom Ustava SAD.
Asanžovi advokati rekli su da je „previše bolestan“ da bi prisustvovao saslušanju u sredu. Voters, koji se sastao sa Asanžom u septembru, rekao je da je on takođe „psihološki previše loše.
„Bilo je emocionalno veoma osakaćeno“, rekao je Voters o poseti. „Zamislite da ste pet godina zatvoreni u samici, posebno ako nikada niste počinili zločin. To je iznad svake mašte.”
Ako žalba ne uspe, Asanž će se obratiti Evropskom sudu za ljudska prava i tražiti hitan nalog za zaustavljanje ekstradicije dok ovaj slučaj bude razmatrao, rekla je Asanžova supruga Stela ranije ove nedelje.