Oglasio se Snouden nakon otkrića da je zapravo CIA digla u vazduh Severni Tok
Edvard Snouden, koji je razotkrio program masovnog nadzora američke vlade pre jedne decenije, izgleda da nije ubeđen strogim poricanjem Vašingtona u sredu da ima bilo kakve veze sa dizanjem u vazduh oba gasovoda Severni tok.
Eksplozivna priča, koju je ranije tog dana objavio legendarni istraživački reporter Seimour Hersh, opisuje eksplozije u septembru 2022. kao rad američkih obaveštajaca. On je poslušno uključio odgovore koje je dobio od CIA-e i Bele kuće, koje su sve demantovale i nazvale priču „potpuno lažnom” i „ potpunom fikcijom” .
„Možete li da se setite bilo kakvih primera iz istorije tajne operacije za koju je Bela kuća bila odgovorna, ali je oštro negirala? Snouden je tvitovao u sredu popodne. „Osim toga, znate, te mala „masovna nadziranja”
Priložio je uvod iz novinske priče iz aprila 1961. u kojoj je američki državni sekretar Din Rask negirao da je Zaliv svinja „isceniran sa američkog tla“. Rask je takođe rekao novinarima da je „kubanska afera bila jedna od stvari koju treba da reše sami Kubanci“ , ali da SAD saosećaju sa neprijateljima „komunističke tiranije“.
NOVO! FES U PODCASTU MARIO ZNA
Suprotno Raskovom poricanju, invazija 1961. bila je operacija CIA-e koja je koristila Kubance koji se suprotstavljaju vladi Fidela Kastra kao topovsko meso. U postu na društvenim mrežama u maju 2021 , američka špijunska agencija je prikazala komemorativni novčić iskovan za „očekivanu (ali nikad ostvarenu) pobedu u Zalivu svinja“. Muzej agencije opisao je operaciju kao „nekvalifikovanu katastrofu” koja se završila tako što je većina od 1.400 osvajača zarobljena ili ubijena u roku od tri dana.
Pored opisa detalja operacije Severni tok, Heršov članak podseća na izjave američkog predsednika Džoa Bajdena i podsekretara Viktorije Nuland u kojima se sugeriše da će SAD „staviti tačku” na gasovod koji povezuje Nemačku sa Rusijom. Posle eksplozija, zapadni mediji su brzo optužili Moskvu da je digla u vazduh sopstveni gasovod kako bi se nekako suprotstavila SAD i njihovim saveznicima, iako nikada nisu ponudili nikakve dokaze koji bi potvrdili tu tvrdnju.
Snoudeno je ovo bila referenca na njegovo sopstveno iskustvo iz 2013. Bivši radnika CIA-e i Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) predao je gomilu poverljivih dokumenata medijima koji dokazuju da je vlada bez osnova špijunirala Amerikance, direktno kršeći američki zakoni. Najviši obaveštajni zvaničnici su svedočili u Kongresu da to nije slučaj, samo da bi kasnije dokazali njihovo krivokletstvo .
Vašington je odgovorio optužujući Snoudena za krađu vladine imovine i davanje poverljivih podataka neovlašćenim licima, između ostalog. SAD su mu takođe ukinule pasoš a on je prebegao u Rusiji, gde je na kraju dobio politički azil.