OGROMNA VEST! ISPLIVALI DOKAZI O ZAVERI ,,CIJE“ KOJA JE POD DIREKCIJOM MAJKA POMPEA TREBALA DA IZVRŠI ATENTAN ILI OTMICU DŽULIJANA ASANŽA! SVE JE BILO SPREMNO I ZA OKRŠAJ SA RUSIMA
Free Assange! Free Press! Oslobodite Asanža!
Pod Obamom, CIA je htela da definiše Džulijana Asanža i druge novinare kao „posrednike u informacijama“ kako bi pojačali njihovo špijuniranje. A tokom Trampove ere pripremala je planove za otmicu ili ubistvo osnivača WikiLeaks-a.
Tvrdnje koje govore na šta su bili spremni i koje ciljeve je imala CIA pod direkcijom Majka Pompea po pitanju Asanža iznesene su u nedelju u izveštaju Yahoo News-a na osnovu intervjua sa više od 30 bivših američkih zvaničnika. Izveštaj nudi uvid u to kako je američki aparat za nacionalnu sigurnost eskalirao u ratu sa WikiLeaks-om pod dve uzastopne američke administracije.
Na vrhuncu 2017. godine, CIA je navodno očekivala da će ruski agenti pomoći Asanžu da pobegne iz ekvadorske ambasade u Londonu. U takvoj situaciji, Amerikanci su zajedno sa Britancima planirali da sudeluju u uličnim bitkama protiv Rusa, potencijalno započeti vatrenu borbu, blokirati rusko diplomatsko vozilo ili pucati u gume ruskog aviona kako bi sprečili njegovo uzletanje. Navodno je bilo planirano da se to dogodi na Badnje veče.
„To je bilo izvan komedije“, rekao je bivši visoki zvaničnik za agenciju u vezi sa tadašnjom situacijom u blizini ambasade. „Došlo je do toga da je svako ljudsko biće u radijusu od tri bloka radilo za jednu od obaveštajnih službi-bilo da su u pitanju čistači ulica ili policajci ili čuvari.“
CIA je takođe razmatrala planove za ubistvo Asanža i drugih članova WikiLeaks-a, navodi se u izveštaju.
Alternativno, agencija je razmatrala da ga otme iz ambasade i dovede u SAD, ili da ga preda britanskim vlastima. U to vreme, Ujedinjeno Kraljevstvo je tražilo Asanža zbog neplaćene kaucije na suđenju za izručenje na zahtev Švedske, slučaj koji je u međuvremenu odbačen.
Mogućnost uspešne predaje ili atentata, jedan obaveštajni službenik je opisao kao „smešnu“, zbog lokacije.
„Ovo nije Pakistan ili Egipat, govorimo o Londonu“, rekao je izvor. Bilo je i otpora u Trampovoj administraciji jer bi se takva operacija prema američkim zakonima mogla smatrati nezakonitom. Izvor je rekao da bi korišćenje vlasti CIA-e namenjenih samo za aktivnosti špijuna protiv špijuna bila „ista vrsta sranja koju smo povukli u ratu protiv terorizma“.
Što se tiče CIA-je, WikiLeaks je pokrenuo ove ekstremne mere nakon takozvanih publikacija ‘Vault 7′, koje su razotkrile sajber set alata koji su koristili američki agenti. Curenje tih alata bilo je veliko ponižavanje američkih obaveštajnih službi, pa su „Pompeo i tadašnja zamenica direktora CIA-e Gina Haspel hteli da se osvete Asanžu“, rečeno je Yahoo-u.
Pompeo je morao obaviti neke pravne manevre kako bi agencija mogla krenuti agresivnije nakon Asanža i WikiLeaks-a, a da tadašnji predsednik Donald Tramp nije bio uopšte obavešten o takvim operacijama. Kada je, ubrzo nakon preuzimanja dužnosti, tokom javnog govora neslavno nazvao WikiLeaks „nedržavnom neprijateljskom obaveštajnom službom“, to je, prema izveštaju, bilo više od puke retorike. Označavanje na taj način omogućilo je CIA-i da podnese svoje uhođenje pod aktivnostima „uvredljivih kontraobaveštajnih aktivnosti“.
„Mislim da ljudi ne shvataju koliko CIA može učiniti pod uvredljivim kontraobaveštajnim podacima i kako postoji minimalan nadzor nad tim“, rekao je bivši zvaničnik.
Dok je Pompeova CIA vodila svoj „rat protiv WikiLeaks-a“, čak i za vreme tadašnjeg predsednika Baraka Obame, agencija je takođe tražila načine za ciljanje grupe za transparentnost. Lobirala je u Beloj kući da redizajnira WikiLeaks i brojne novinare visokog profila, uključujući Glenn Greenwald i Lauru Poitras kao „posrednike u informacijama“, dopuštajući da se nad njima rasporede veća ovlaštenja nadzora, navodi se u izveštaju.
“Je li WikiLeaks novinarsko kuća? Jesu li Laura Poitras i Glenn Greenwald zaista novinari? ” izvor nagađa u intervjuu za Yahoo News. „Pokušali smo promeniti njihovu definiciju, a ja sam to pokušao objasniti Beloj kući i odbijen sam.“
Na kraju, Asanža su izvukli iz ekvadorske ambasade i trenutno je u pritvoru u britanskom zatvoru sa visokim stepenom zaštite. SAD su se žalile na sudsku odluku kojom se odbija zahtev za njegovo izručenje po optužbama vezanim za hakerske napade. Očekuje se da će se sa postupkom nastaviti sledećeg meseca.
Zabrinutost zbog ugrožavanja američkog slučaja protiv Asanža bila je među faktorima koji su sprečili CIA-ine namere da idu dalje, navodi Yahoo News. Asanžova odbrana se nada da će se ovo pokazati kao tačno.
„Nadam se i očekujem da će britanski sudovi razmotriti ove informacije i dodatno ojačati svoju odluku da ga ne izruči SAD-u“, rekao je njegov advokat Barry Pollack na pitanje o navodnim planovima CIA-je za njegovim klijentom.
Ogorčenje prema Asanžu je dvostranački poduhvat u američkom establišmentu. Hilari Klinton, Trampova protivkandidatkinja na izborima 2016., navodno se šalila o tome kako je „udavila“ australijskog državljanina još 2010. godine, ali je kasnije rekla da se ne seća da je to rekla.
Predsednički izbori i objavljivanje demokratskih e-poruka na WikiLeaks-u bili su ključni trenutak u kampanji CIA-e protiv Asanža, prema Yahoo News-u, budući da se moglo tvrditi da je curenje podataka izvršeno u saradnji sa ruskim obaveštajcima. WikiLeaks je to porekao, a Moskva insistira da je optužba za mešanje u izbore neosnovana i da je deo pokušaja demokrata da umanji poraz Klintonove.
U toku pisanja ovog teksta, Edvard Snouden je podelio zabrinjavajući video koji navodno pokazuje agente koji čekaju na zeleno svetlo u automobilu parkiranom pokraj Ekvadorske ambasade, sve je bilo spremno da Asanž bude uklonjen.
If you're reading the story today about the US's planned kidnapping or killing of Julian Assange, recall that Wikileaks began noticing teams of people appearing outside around the same time. (note the date in the upper right of video). https://t.co/rb5aIWEfVa
— Edward Snowden (@Snowden) September 26, 2021
Free Assange! Free Press! Oslobodite Asanža!
Nulta Tačka/RT