Oksfordski naučnici razvijaju vakcinu protiv kuge zbog potencijalne pretnje ‘nove pandemije’
Naučnici sa Univerziteta Oksford, poznati po razvoju vakcine protiv kovida, sada rade na vakcini protiv kuge. Ovaj potez dolazi usled sve većih zabrinutosti da bi se sojevi kuge otporni na antibiotike mogli pojaviti i izazvati sledeću globalnu pandemiju.
Tri od sedam najvećih pandemija u istoriji uzrokovala je kuga, infekcija koju izaziva bakterija Yersinia pestis. Ova bakterijska bolest, poznata kao ‘Crna smrt’, odgovorna je za smrt oko 200 miliona ljudi kroz istoriju.
Tim naučnika iz Oksforda je objavio da su postigli napredak u razvoju vakcine protiv kuge
Rezultati prve faze kliničkog ispitivanja, sprovedenog na 40 zdravih dobrovoljaca od 2021. godine, pokazali su da je vakcina bezbedna i sposobna da izazove imunološki odgovor. Profesor Endru Polard, direktor Oksfordske grupe za vakcine, najavio je da će rezultati uskoro biti objavljeni u stručnom časopisu, uz planove za dalje kliničke studije.
Stručnjaci navode da je rizik od nove pandemije kuge trenutno nizak
Ali kao opravdanje za ovaj projekat ističu ‘klimatske promene, povećanu globalnu povezanost i antimikrobnu rezistenciju’, upozoravajući da bi ovi faktori mogli povećati verovatnoću njenog širenja.
Vladini vojni naučnici iz laboratorije Porton Davna upozorili su u nedavnom izveštaju da postoji potreba za razvojem i skladištenjem vakcina protiv kuge. Kako navode, u zemljama poput Madagaskara i Perua već su otkriveni sojevi kuge otporni na antibiotike.
Pored potencijalne pretnje prirodnog širenja, stručnjaci ističu i mogućnost zloupotrebe bakterije Yersinia pestis u bioterorizmu. Vakcina bi, u tom slučaju, mogla igrati ključnu ulogu u zaštiti stanovništva i sprečavanju širenja bolesti.
Nulta Tačka/Mediji