Oni više ne kriju krajnje namere: NATO želi raspad Ruske Federacije
Ruski mediji su prošle nedelje zabeležili najnovije provokativne izjave estonske premijerke Kaje Kalas. Ona je pozicionirala malog baltičkog suseda kao žestokog protivnika Rusije, u krajnje antimoskovsku zemlju. Zemlja je bila deo talasa istočnoevropskih zemalja koje su se pridružile NATO-u sredinom 2000-ih tokom Bušove ere.
Ona poziva na raspad Ruske Federacije. Kalas je tokom debate u glavnom gradu Talinu prošle nedelje predložila da bi Rusija mogla da postane mnogo „manja“ kao željeni ishod rata u Ukrajini.
„Ruski poraz nije loša stvar, jer tada znate da bi zaista moglo doći do promene u društvu“, rekla je premijerka na 17. konferenciji Lenart Meri.
Ona je rekla da se trenutno Ruska Federacija zapravo može posmatrati kao „mnogo različitih nacija“ i da bi se one prirodno mogle podeliti na odvojene države.
„Mislim da ako biste imali više malih nacija… nije loše ako se velika sila zapravo [učini] mnogo manja“, rekla je Kalas.
Uprkos svojoj maloj veličini, Estonija je bila otvorena tokom poslednjih nekoliko meseci u vezi sa ratom. Na primer, nedavno se činilo da podržava poziv francuskog predsednika Makrona da NATO razmotri slanje zapadnih trupa u Ukrajinu:
Vlada Estonije „ozbiljno“ razgovara o mogućnosti slanja trupa u zapadnu Ukrajinu da preuzmu nedirektne borbene, „pozadinske“ uloge ukrajinskih snaga kako bi ih oslobodile da se bore na frontu, iako nikakva odluka nije neizbežna, rekao je savetnik predsednika Talina za nacionalnu bezbednost za Breaking Defense.
Naravno, ove trupe bi se suočile sa mogućnošću direktnog napada ruskih vazdušnih snaga, čak i ako su u „pozadini“ i daleko od fronta.
Studija: Fajzerova vakcina protiv COVID-19 povezana sa „rakom krvi“ https://t.co/wu7bCLyawH
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 27, 2024
A nedavno, postoji potencijal za novi granični spor:
Moskva želi da testira „odlučnost“ NATO-a nakon što su ruski graničari uklonili bove koje su označavale pomorsku granicu Rusije sa Estonijom, navodi se u izveštaju Instituta za proučavanje rata (ISW).
Estonska policija i granična straža saopštili su u saopštenju da su ruski organi za sprovođenje zakona uklonili deo plutajuće granice postavljene u reci Narvi tokom noći u četvrtak. Plutače se koriste za obeležavanje brodskih ruta, a granica se postavlja svakog proleća kao deo sporazuma između Talina i Moskve iz 2022, saopštila je estonska policija.
Ovakve provokacije će se verovatno nastaviti, možda kao neki nivo odmazde za dosledno ratnohuškačke izjave estonskih lidera koje su usmerene na Moskvu.
Politička karta/države Ruske Federacije…
Sve veći broj prozapadnih baltičkih država sve više govore „o raspirivanju rata“ tokom rusko-ukrajinskog sukoba, ali na kraju svi moraju da se oslone na snažnu podršku Zapada, uključujući i Vašington.