Opasnost sada vreba od kućnih ljubimaca! Nova studija tvrdi da bi mačke mogle izazvati sledeću pandemiju
Čini se da je ptičji grip veoma pametna bolest, može da se proširi na krave, svinje, pse…a sada i mačke!
Naučnici tvrde da su, kao i svinje, mačke „posuda za mešanje“ koja bi mogla da omogući mutaciju ptičjeg gripa H5N1 i širenje na ljude.
Ovi takozvani stručnjaci dugo su smatrali svinje jednom od najvećih zoonotskih pretnji javnom zdravlju jer njihove ćelije dozvoljavaju virusima da se mešaju i mutiraju, stvarajući tako nove sojeve koji mogu da izazovu ljudske pandemije.
Telegraf izveštava: Ovako je počela pandemija svinjskog gripa H1N1 2008/09 i sumnja se da su svinje u Haskelu, u Kanzasu, možda izazvale pandemiju španskog gripa 1918. za koju se procenjuje da je ubila između 50 i 100 miliona ljudi.
Britanska vlada je nedavno objavila da je nabavila pet miliona doza H5 vakcine, u slučaju da virus počne da se širi među ljudima, nešto što bi moglo da izazove pandemiju.
Sada nova studija sugeriše da bi mačke kućni ljubimci mogle biti jednako opasne – i mogle bi da obezbede most koji omogućava da ptičji grip H5N1 mutira i pređe na ljude.
Studija, objavljena prošle nedelje u akademskom časopisu Emerging Microbes & Infections, otkrila je da mačke, poput svinja, imaju ćelijske receptore koji im omogućavaju da deluju kao „sudovi za mešanje virusa gripa ptica i sisara“.
Najveći donator Klintonovih i korisnik Epštajnovih „usluga“ beži iz Amerike nakon pobede Trampa https://t.co/3sLB12OXx9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 29, 2024
Dalje, otkriveno je da mačke koje su nedavno umrle od ptičjeg gripa H5N1 imaju „jedinstvene mutacije“ koje ukazuju na „potencijalnu adaptaciju virusa“.
„Nastavak izloženosti, cirkulacija virusa i adaptacija virusa H5N1 kod mačaka izazivaju značajnu zabrinutost za prenošenje i javno zdravlje“, zaključili su autori studije sa Univerziteta u Pitsburgu.
Mačke često stupaju u interakciju sa ljudima i drugim vrstama i stoga mogu „poslužiti kao most za prenos virusa H5N1 među vrstama“.
Pandemija ptičjeg H5N1 ubila je milione ptica širom sveta poslednjih godina i otkrivena je kod više od 21 vrste sisara, uključujući lisice, tvorove, morske lavove, kune, delfine, pse, foke i miševe.
Nedavno je pogođeno više od 846 stada stoke u 16 američkih država, što je prekinulo snabdevanje mlekom i navelo stručnjake da upozore da se virus sve više približava ljudima.
Poznato je da su ukupno 53 mačke zaražene jer je virus prošao kroz američke farme i priroda njihove uloge „Tom i Džeri“ bila bi zabavna da nije tako ozbiljna.
U Teksasu, na primer, 24 mačke su se zarazile virusom H5N1 nakon što su pile sirovo mleko sa podova štala gde je držana bolesna stoka.
A u avgustu su tri kućne mačke u Koloradu dobile virus, a stručnjaci sugerišu da su ga možda pokupili loveći miševe zaražene sa obližnjih farmi koji su kasnije ušli u kuću.
Kao deo nove studije, istraživači su sproveli obdukcije na 10 mačaka, od kojih je jedna bila samo šestomesečno mače, koje je umrlo od H5N1 u Južnoj Dakoti nakon što je konzumiralo ostatke mrtvih ptica u aprilu ove godine.
Uzorci uzeti iz njihovih mozgova, pluća i želuca otkrili su da njihove ćelije imaju receptore što je, poput svinja, značilo da su podložne i sisarskom i ptičjem obliku gripa.
„Zaražene mačke razvijaju sistemske infekcije i šire virus kroz respiratorni i digestivni trakt, potencijalno stvarajući višestruke puteve izlaganja ljudima“, kaže studija.
„Dalje, sposobnost virusa da opstane i prilagodi se kod sisara domaćina povećava rizik od evolucije u sojeve sa povećanom prenosivošću, što predstavlja novu zoonotsku pretnju sa dubokim implikacijama na javno zdravlje.
Nulta Tačka/TheTelegraph