Opšta paranoja! Poslanici Evropskog Parlamenta zabrinuti zbog navodnog mešanja Rusije u „EVROPSKU DEMOKRATIJU“
Stručnjaci kažu da je paranoja izuzetno opasna bolest a čini se da Zapad boluje od ozbiljne forme.
Poslanici EU izrazili su u četvrtak zabrinutost zbog navodnog ruskog „mešanja“ u evropsku demokratiju, uključujući korišćenje „agensa uticaja“ među njima i ohrabrivanje desničarskih partija da podrive podršku Ukrajini.
U glasanju sa 433 protiv 56, Evropski parlament usvojio je neobavezujući tekst koji osuđuje takozvane „stalne napore Rusije da podriva evropsku demokratiju kroz različite oblike mešanja i dezinformacija“.
Svi prisutni članovi francuske stranke Nacionalni skup, čije je javno lice Marin Le Pen, glasali su protiv teksta.
Glasanjem je parlament izrazio „duboku zabrinutost” zbog izveštaja da je letonska poslanica Tatjana Zdanoka navodno dve decenije špijunirala za Moskvu.
Izveštaji — koje su sproveli takozvani letonski nezavisni istraživački list „Insajder“, švedski list Exspresen i jedan estonski sajt — otkrili su prošle nedelje, kako se navodi, procurele mejlove između Zdanoke i njenih navodnih ruskih rukovodilaca.
Parlament je već najavio istragu o ovim navodima, a u tekstu se traži da se ona brzo sprovede uz odgovarajuće sankcije.
Kremlj je uporedio optužbe protiv Zdanoke sa politički motivisanim kampanjama u Americi iz doba hladnog rata pod maskom iskorenjivanja antikomunističkih simpatizera.
U usvojenom tekstu parlamenta ukazuje se na slučajeve u kojima drugi zakonodavci EU „svesno služe interesima Rusije, uključujući lažne misije za posmatranje izbora na ruskim okupiranim teritorijama“.
On je kritikovao, kako se navodi, rusku taktiku tajnog finansiranja i podržavanja partija u Evropskoj uniji, „uključujući davanje narativa krajnje desnim političkim partijama i akterima u Nemačkoj i Francuskoj sa ciljem da se podrži javna podrška Ukrajini, ali i u Slovačkoj”.
U njemu se navodi da je Kremlj dozvolio Le Pen da dobije zajam od 9,4 miliona evra (10 miliona dolara) od ruske banke 2013. godine i napominje da su Le Pen i članovi njene stranke u brojnim prilikama izražavali prokremljovske stavove.
U tekstu parlamenta takođe je izražena zabrinutost zbog „navodnih odnosa“ između katalonskih separatista u Španiji i Rusiji.