Oružje će doneti MIR Ukrajini tvrdi šef NATO-a
Snabdevanje Kijeva oružjem je „put ka miru“, kaže generalni sekretar bloka Jens Stoltenberg
Svi pregovori između Moskve i Kijeva o mirovnom sporazumu su „neraskidivo” povezani sa situacijom na bojnom polju, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, insistirajući da blok mora da pošalje još više vojne pomoći Kijevu.
Govoreći u Vašingtonu na zajedničkoj konferenciji za novinare sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, Stoltenberg je rekao da pomoć Ukrajini „nije dobrotvorne svrhe“, već „ulaganje u našu sopstvenu bezbednost“.
On je takođe podelio svoje mišljenje da, kako bi se postigao trajni mir u Ukrajini, Zapad treba da pojača svoju podršku Kijevu i da mu pošalje više oružja i municije, proglašavajući da je „oružje u Ukrajinu put ka miru“.
SREDA! 20h! UŽIVO! OVO NE SMETE DA PROPUSTITE
Komentari dolaze pošto budućnost zapadne pomoći Ukrajini izgleda sve neizvesnija, a mnogima koji podržavaju Kijev ponestaju resursi da pomognu zemlji. Ukrajinsko rukovodstvo takođe navodno gubi nadu u uspeh protiv Rusije, bez podrške Zapada.
Stoltenberg je takođe tvrdio da se ukrajinska predaja ne može smatrati „pravednim mirom“, koji se, kako je propisao, može postići samo ako ruski predsednik Vladimir Putin „shvati da neće dobiti ono što želi na bojnom polju“.
Blinken je ipak priznao na njihovoj konferenciji za novinare da je nedostatak strane vojne pomoći Kijevu, posebno sada kada je Vašington ostao bez vojne pomoći koju mu je pružao, doveo Ukrajinu u teško mesto na bojnom polju.
Državni sekretar je ponovio pozive Bele kuće republikanskim poslanicima u Kongresu da odobre dodatni paket vojne pomoći Džoa Bajdena Kijevu od 60 milijardi dolara, koji je već nekoliko meseci zaglavio u Predstavničkom domu. Republikanska stranka je odbila da odobri zakon osim ako Bajden ne pristane da revidira i pooštri američke zakone o kontroli granica.
Blinken je naglasio da je „od vitalnog značaja“ da Kongres usvoji predsednikov zahtev za dopunski budžet kako bi se „osiguralo da Ukrajina zna za uspeh, a da Rusija zna za strateški neuspeh“ , napominjući da će bez pomoći SAD „sve što su Ukrajinci postigli… biti u opasnosti“.
Moskva je, u međuvremenu, više puta osuđivala zapadnu vojnu podršku Ukrajini, naglašavajući da je „pumpanje“ zemlje sa više oružja i municije samo poslužilo da se produže borbe i izazove još krvoprolića bez uticaja na neizbežni ishod sukoba.