
Orvel pod cenzurom: Novo izdanje “1984.” dolazi s upozorenjem na sadržaj
Legendarni roman Džordža Orvela „1984.”, jedno od najuticajnijih književnih dela 20. veka, našao se ponovo u središtu polemika – ovaj put zbog uvodnog eseja u novom, jubilarnom izdanju kojim, kako kritičari tvrde, sama Orvelova zaostavština učestvuje u cenzuri.
U izdanju koje je objavljeno povodom 75 godina od prvog objavljivanja romana, američka književnica Dolen Perkins-Valdez napisala je uvodni tekst u kojem glavnog junaka romana, Vinstona Smita, naziva „problematičnim“ i ističe da bi njegove stavove o ženama mnogi čitaoci mogli oceniti kao „odvratne“.
Takav pristup izazvao je brojne reakcije, uz ocene da je u pitanju upravo ono protiv čega je Orvel u svom delu upozoravao – pokušaj kontrole misli i preoblikovanja tumačenja klasika kroz savremenu ideološku prizmu.
Američki pisac Volter Kirn izjavio je u podkastu America This Week da je „neverovatno da danas neko pokušava da osudi samog Orvela za misaoni zločin“.
On je kritikovao i to što je novo izdanje objavljeno „kao da se izvinjava zbog svog postojanja“, dodajući da je „uvođenje ‘trigger warninga’ u ’1984.’ možda i najorvelovskija stvar koju je ikada pročitao“.
Perkins-Valdez u eseju navodi da je uživala u knjizi dok glavni junak nije pokazao svoje mizogine stavove, te da kao crna žena nije uspela da se poveže sa likovima jer roman ne adresira pitanje rase.
Ovo izdanje objavljeno je pod okriljem izdavačke kuće Berkley Books, koja posluje u okviru Penguin Random House.
Kritičari upozoravaju da bi ovakvi dodaci mogli relativizovati poruku romana i da se uvođenjem savremenih ideoloških filtera zapravo narušava integritet jednog od ključnih dela svetske književnosti.
Nulta Tačka/Mediji