Orvel uživo! Vlasti Velike Britanije uvode zabranu razgovora o religiji i transrodnim osobama u restoranima i pabovima
Britanska vlada, predvođena premijerom Kir Starmerom iz Laburističke partije, predložila je zakon koji bi mogao da pretvori pabove i restorane u mesta gde se sloboda govora strogo kontroliše. Pod izgovorom zaštite radnika od uznemiravanja, zakon bi mogao primorati vlasnike ugostiteljskih objekata da nadziru razgovore gostiju o temama poput religije i transrodnih pitanja.
Prema novim propisima, poslodavci bi morali da zaštite svoje radnike od „uznemiravanja trećih lica,“ uključujući goste.
Ovo bi značilo da čak i privatni razgovori, koji se čuju u pabovima ili restoranima, mogu biti podložni regulaciji ukoliko sadrže „kontroverzne“ stavove o filozofskim pitanjima kao što su vera ili rodna ideologija.
Komisija za jednakost i ljudska prava (EHRC) upozorila je da bi ovakva regulativa mogla ozbiljno ugroziti slobodu govora. Prema njihovim rečima, poslodavci često nisu u stanju da pravilno razumeju pravnu definiciju „filozofskih uverenja,“ što bi moglo dovesti do preteranog ograničenja izražavanja mišljenja.
„Pravna definicija filozofskog uverenja je kompleksna i nedovoljno jasna poslodavcima,“ navodi EHRC. „Ovo može dovesti do nesrazmernog ograničavanja prava na slobodu izražavanja garantovanog članom 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima.“
Iako su britanski ministri priznali mogućnost sukoba između slobode govora i zaštite od uznemiravanja, tvrde da je definicija uznemiravanja u zakonu dovoljno uska da spreči zloupotrebu. Ipak, mnogi kritičari upozoravaju da će ovakve mere stvoriti nepodnošljiv pritisak na ugostitelje, koji bi morali da procenjuju da li privatni razgovori gostiju krše zakon.
Predstavnik Britanskog udruženja za pabove izjavio je: „Svaka regulativa mora biti pažljivo osmišljena kako bi se izbegle nepredviđene posledice, poput toga da radnici u pabovima odlučuju da li privatni razgovori gostiju predstavljaju kršenje zakona.“
Ovaj predlog zakona dolazi u trenutku kada se britanski pabovi još uvek oporavljaju od posledica strogih mera zatvaranja tokom ‘pandemije’.
Industrija je već pogođena povećanjem poreza na alkohol i pokušajem uvođenja zabrane pušenja na otvorenom, što je naišlo na veliki otpor javnosti.
Lider partije ‘Reforma UK’, Najdžel Faraž, kritikovao je ove mere, ističući da pabovi predstavljaju simbol britanske demokratije.
„Svaki pab je parlament. Ljudi se tu okupljaju, razgovaraju o lokalnim, nacionalnim i međunarodnim pitanjima. Oni su ključna mesta za slobodnu razmenu ideja,“ izjavio je Faraž .
Nulta Tačka/Mediji