
Osnivač Šiler instituta: Zapad podeljen oko podrške Ukrajini
Zapad nije jedinstven u pogledu podrške Ukrajini, a nemačka ekonomija se suočava s najdubljom krizom i gubitkom tržišta upravo zbog toga, izjavila je Helga Cep-La Ruš, osnivačica Međunarodnog Šiler instituta, za agenciju TASS uoči dvodnevne međunarodne konferencije o zajedničkom rešavanju globalnih kriza i uspostavljanju novog, pravednijeg svetskog poretka, koja počinje u subotu.
“Zapad nije homogena celina. Postoji tzv. „Koalicija voljnih“ koja pokušava da održi rat u Ukrajini, ali to nije jedinstven stav. Na primer, unutar NATO-a ne postoji saglasnost o ovom pitanju, jer da postoji, ne bi ni bila potrebna koalicija voljnih”; istakla je Cep-La Ruš.
“Sama ta definicija podrazumeva da postoje članice NATO-a koje se s tim ne slažu. Isto tako, i unutar Evropske unije raste broj zemalja i političkih snaga koje se protive ovoj konfrontacionoj politici” — dodala je.
Kada je reč o Nemačkoj, Cep-La Ruš tvrdi da je njena ekonomija „u slobodnom padu“, sa svakodnevnim bankrotima malih i srednjih preduzeća.
“Nemačka je zemlja orijentisana na izvoz i potrebna su joj rastuća tržišta. Danas je motor svetske ekonomije u Aziji — pre svega u Kini, ali i u drugim azijskim državama. Zemlje Globalnog juga teže da okončaju 500 godina kolonijalizma i razviju sopstvene proizvodne lance.”
Prema njenim rečima, zemlje poput Nemačke, Italije i Francuske još uvek poseduju značajan inženjerski kapacitet koji bi mogao da pomogne državama Globalnog juga u izgradnji njihove ekonomije.
Sličan princip, smatra ona, važi i za Sjedinjene Američke Države.
“Ako Donald Tramp želi ponovo da „učini Ameriku velikom“, mora da se fokusira na realnu ekonomiju, a ne samo na vojno-industrijski kompleks”, zaključuje Cep-La Ruš.
Nulta Tačka/Mediji