Otkrivamo: SOROŠ prebacuje sav novac na ZELENU AGENDU – Sada će još više finansirati ekološke organiazcije i projekte
Fondacije otvorenog društva (OSF), lični filantropski feud levičarskog milijardera investitora i globaliste Džordža Soroša više od pola veka, prelazi u zeleno, tačjnije okreće potpuno svoj fokus i novac na ekološke, zelene organizacije.
Organizacija je u utorak objavila nakon duge unutrašnje reorganizacije da obećava više od 400 miliona dolara tokom osam godina za podršku „obnovljivom“ ekonomskom razvoju.
Predsednik OSF-a Binaifer Novrojee rekao je za Asošijeted pres da je cilj ove investicije da se odbace industrije koje intezivno emituju ugljenik u Brazilu, Meksiku, Južnoj Africi, Senegalu, Maleziji i Indoneziji, uz prihvatanje zelenih radnih mesta i poslovanja iza njih.
„Ideja slobodnih tržišta ne može da reši sve, posebno ne može da reši klimatsku krizu“, rekla je ona u ponedeljak u kancelariji OSF-a u Vašingtonu.
UŽIVO! SREDA OD 20h! DA LI ĆE SRBIJA PREŽIVETI PERIOD KOJI JE PRD NJOM?
Fondacije će podržati trustove mozgova, vlade i grupe civilnog društva u zemljama sa srednjim prihodima.
„Kako poboljšati propise kako bi se smanjilo zagađenje? Kako kreirate poreske olakšice za preduzeća koja usvajaju zelene tehnologije? Kako se bavite čitavim pitanjem kritičnih minerala?“ Novrojee je obavestila AP o vrsti pitanja koja OSF postavlja sa ovim novim finansiranjem.
„Kako pomažete vladama u izgradnji zelene infrastrukture — solarne energije, energije vetra, hidroenergije? A onda, kako se priroda posla menja, kako unaprediti radnu snagu?“
Novrojee, advokat za ljudska prava iz Kenije koja je radila u OSF-u 20 godina, preuzela je kormilo filantropije vredne 25 milijardi dolara nakon tri godine otpuštanja i strukturnih promena.
Idejni pokretač ovih promena je homoseksualac Aleks Soroš, jednan od sinova Džordža Soroša rođenog u Mađarskoj, koji je izabran za predsednika odbora OSF-a u decembru 2022, navodi AP.
Primaoci grantova čije će finansiranje prestati su obavešteni, rekao je Novrojee, a OSF je tim organizacijama dao 300 miliona dolara u konačnim grantovima.
Prošle godine, OSF je rekao da će otpustiti 40 odsto od svojih 800 zaposlenih širom sveta, što je proces koji se još uvek odvija. Oni očekuju da će imati između 500 i 600 zaposlenih, rekao je Novrojee, priznajući da su rezovi uzeli danak.