Otkriven je plan! Netanjahu će napasti vojne ciljeve u Iranu pre američkih izbora
Dva neimenovana zvaničnika bliska izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu upravo su otkrila Bajdenovoj administraciji da Izrael planira da izvrši napad na Iran pre američkih predsedničkih izbora 5. novembra, objavio je Vašington post (VaPo).
Kako prenosi VaPo, izvor je rekao da se čekanje Izraela može shvatiti kao slabost i da će planirani udar „biti jedan u nizu odgovora” na iransku balističku raketnu baražu koja je ispaljena na Izrael 1. oktobra, a koja je takođe bila odgovor na seriju izraelskih napada.
Takođe je otkriveno da je izraelski lider rekao da neće čekati zeleno svetlo od Sjedinjenih Država. „Osoba koja će odlučivati o izraelskom odgovoru Iranu biće Netanjahu“, rekao je zvaničnik.
Međutim, napad će biti usmeren na vojne lokacije, a ne na naftna ili nuklearna postrojenja u Iranu, prema zvaničnicima koji su upoznati sa ovim pitanjem, što sugeriše ograničeniji protivudar u cilju sprečavanja rata u punom obimu.
U dve nedelje od poslednjeg iranskog raketnog baraža na Izrael, njegovog drugog direktnog napada u šest meseci, Bliski istok se pripremio za obećani odgovor Izraela, strahujući da bi decenijama dug rat u senci dve zemlje mogao da eksplodira u direktnu vojnu konfrontaciju.
Kada su Bajden i Netanijahu razgovarali, njihov prvi poziv za više od dva meseca rastućih tenzija između njih, nešto u razgovoru je navelo Bajdena da odluči da rasporedi raketnu bateriju Terminal High-Altitude Area Defense (THAAD) u Izrael.
Orvelova „1984“ u 2024. godini: Britanski sud izrekao prvu osudu za „misaoni zločin“ https://t.co/W3sUcyGZgT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 17, 2024
U nedelju, 13. oktobra, Ministarstvo odbrane SAD objavilo je da raspoređuje sistem baterija THAAD u Izrael, zajedno sa oko 100 američkih vojnih lica. Sistem, za koji zvaničnici kažu da se očekuje da će stići u narednim danima, „podvlači čvrstu posvećenost Sjedinjenih Država odbrani Izraela“, navodi se u saopštenju Pentagona.
U međuvremenu, Izrael se bori na više frontova. Krajem prošlog meseca, hiljade izraelskih vojnika izvršilo je invaziju na južni Liban po prvi put u skoro dve decenije, a prošle nedelje je vojska pokrenula još jednu kaznenu ofanzivu u severnoj Gazi. Kada je u pitanju Teheran, ličnosti bliske Netanjahuovom timu su signalizirale strateško strpljenje.
Post je primetio kako je Bajdenova administracija u potpunosti podržavala izraelsku invaziju na Liban i njegovu eskalaciju vazdušnih napada na zemlju. Bivši izraelski zvaničnik rekao je da SAD „daju Izraelu i Netanjahuovoj vladi medveđi zagrljaj, ali za Hezbolah“.
„Šalje THAAD i obećava sve vrste oružja koje nam je potrebno da dokrajčimo Hezbolah, rekavši da se sa Iranom možemo pozabaviti kasnije“, dodao je bivši zvaničnik.
Netanjahu tvrdi da odgovara Iranu na osnovu „nacionalnog interesa“
Netanjahuova kancelarija je nedavno tvrdila da će Izrael poslušati SAD, ali će konačne odluke donositi na osnovu svog nacionalnog interesa.
Izjava je nastala kao odgovor na priču u VaPo-u i naizgled je u suprotnosti sa informacijama neimenovanih izvora.
Izraelsko saopštenje preko noći ukazuje da Izrael „sluša misli američke vlade, ali da će doneti naše konačne odluke na osnovu izraelskih potreba nacionalne bezbednosti“.
Iran je prvog oktobra lansirao skoro 200 balističkih projektila ka Izraelu. Većina projektila je presretnuta, saopštila je izraelska vojska. Netanjahu je tada rekao da je Iran napravio „veliku grešku“ i da će „platiti za to“.
Prema anonimnom zvaničniku citiranom u Postu, uzvratni udar Izraela bi bio osmišljen tako da se izbegne pojava „političkog mešanja“ u predstojeće predsedničke izbore u SAD, do kojih je manje od mesec dana.
Prema analitičarima, ciljanje na iranska naftna postrojenja moglo bi podići cene nafte i uticati na ankete. Cena sirove nafte skočila je za pet odsto početkom meseca, odmah nakon što je predsednik Džo Bajden govorio o mogućnosti izraelskog udara na iransku naftnu infrastrukturu.
Bajden je ranije rekao da SAD ne podržavaju bilo kakav potencijalni napad na iranska nuklearna postrojenja. Dana 4. oktobra, Bajden je otišao dalje, signalizirajući da će se SAD takođe protiviti izraelskom napadu na iranska naftna postrojenja.
„Da sam na njihovom mestu, razmišljao bih o drugim alternativama osim udaranja na iranska naftna polja“, rekao je on na konferenciji za novinare.
Izrael nije zvanično saopštio kako namerava da odgovori na iranski raketni napad, ali je ministar odbrane Joav Galan rekao prošle nedelje da će njegova reakcija biti „smrtonosna, precizna i iznad svega iznenađujuća“.
„Oni neće razumeti šta se dogodilo i kako se dogodilo, videće rezultate“, rekao je Galan.
U međuvremenu, Iran je odgovorio da neće dozvoliti da bilo koji napad Izraela ostane bez odgovora.
Izrael i Hezbolah, militantna grupa koju podržava Iran, razmenjivali su prekograničnu vatru skoro svakodnevno od prošlog oktobra, kada je Hezbolah počeo da puca na Izrael, što je, kako je rekao, pokazivanje podrške Palestincima u Gazi. Tvrdilo je da će prestati da puca ako se primirje primeni u enklavi.
Nulta Tačka/InfoWars