Otrovana Zemlja: Monsantov glifosat pronađen u 80% američkih uzoraka urina
Često korišćeno sredstvo za ubijanje korova povezano sa dobijanjem raka pojavljuje se u više od 80% uzoraka urina dece i odraslih u SAD, prema studiji.
„Glifosat je najčešće korišćeni herbicid u zemlji, ali do sada smo imali vrlo malo podataka o izloženosti“, rekao je Aleksis Temkin, toksikolog u Radnoj grupi za životnu sredinu. „Deca u SAD su redovno izložena ovom preparatu za ubijanje korova koji izaziva rak kroz hranu koju jedu praktično svaki dan“.
Program Centra za kontrolu i prevenciju bolesti sproveo je istraživanje glifosata – koji je veoma korišćen herbicid u poljoprivrednom, baštenskom i kućnom sektoru u zemlji.
Istraživanje je otkrilo glifosat u 1.885 od 2.310 uzoraka urina učesnika koji su navodno predstavljali populaciju SAD. Učesnici starosti od šest do 18 godina činili su trećinu uzoraka.
Temkin je citirao studiju CDC-a, a istovremeno je priznao da je glifosat aktivna hemikalija u preparatu za ubijanje korova, Bayer’s Roundup.
Nemački preparat i herbicid u vlasništvu kompanije Bajer je sporno bio dostupan u prodaji poslednjih nekoliko godina, a označen je kao proizvod koji izaziva rak.
Bajer je 2020. bio prinuđen da plati 10,9 milijardi dolara za rešavanje nekoliko hiljada američkih tužbi u kojima se tvrdi da Raundap izaziva rak.
U to vreme, Bajer se nagodio sa oko 75 odsto od 125.000 podnetih i nepodnesenih zahteva. Prema sporazumu, kompanija se složila da plati 8,8 do 9,6 milijardi dolara za rešavanje sudskog spora, uključujući naknadu za pokrivanje nerešenih potraživanja. Bajer je dalje pristao da plati 1,25 milijardi dolara za buduće sudske sporove.
Parnica je vođena zbog glavnog sastojka Raundapa, glifosata.
Originalni proizvođač Roundup-a, Monsanto, predstavio je proizvod 1974. godine kao odličan za ubijanja korova, istovremeno osiguravajući procvat biljaka i useva.
Bajer je kupio Monsanto 2018. u ugovoru vrednom 63 milijarde dolara.
U martu 2015. Svetska zdravstvena organizacija je otkrila da je herbicid „verovatno kancerogen za ljude“.
Zatim, 2017. godine, Kalifornija je označila glifosat, kao sastojak koji izaziva rak u skladu sa državnim predlogom 65, koji zahteva da Roundup nosi oznaku upozorenja ako se prodaje u Kaliforniji.
Ali, u aprilu 2019, Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) je ponovo potvrdila da glifosat ne izaziva rak.