,,OVO BI MOGLO DA IZAZOVE III SVETSKI RAT“ KAŽE POLJSKI PREMIJER! EVROPSKA UNIJA NAS DRŽI NA „NIŠANU“ ZBOG FINANSIJA
Poljski premijer Mateusz Morawiecki je 24. oktobra obećao da će do kraja godine rasformisati disciplinsko veće za sudije za koje je Evropski sud pravde potvrdio da su nezakonite.
Ipak, optužio je EU da postavlja zahteve Varšavi „držeći pištolj na našoj glavi“, pozivajući Brisel da povuče pretnje pravnim i finansijskim sankcijama ako želi da reši krizu vladavine prava u ovoj zemlji.
Morawiecki je upozorio da će, ako Evropska komisija „započne treći svetski rat“ uskraćivanjem obećanog novca Varšavi, on „braniti naša prava svim oružjem koje nam je na raspolaganju“.
DAVAJ! BELORUSIJA UKINULA NOŠENJE MASKIhttps://t.co/4D2JJbn4sJ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) October 25, 2021
Kriza vladavine prava u Poljskoj ugrozila je dodelu sredstava EU Varšavi. Nedavno je Ustavni sud Poljske potvrdio superiornost ustava republike nad zakonodavstvom Evropske unije na pozadini nekoliko presuda Suda EU, koje su osudile postupke poljskih vlasti.
Kao rezultat sukoba, Brisel je već odgodio odobrenje paketa pomoći, mera od 36 milijardi eura za oporavak poljske ekonomije od COVID-19.
Nekoliko država članica komisije pozvalo je na dodatne mere koje bi mogle ugroziti desetine milijardi eura koje EU plaća Varšavi svake godine.
Šta će se dogoditi ako Evropska komisija započne treći svetski rat? Ako započne treći svetski rat, branićemo svoja prava svim oružjem koje imamo na raspolaganju – rekao je Morawiecki.
Morawiecki je dodao da će svaka akcija koja ima za cilj smanjenje finansiranja biti dočekana oštrim merama odmazde.
Premijer Poljske je ranije, 19. oktobra, rekao da će Poljska do kraja godine likvidirati disciplinsko veće Vrhovnog suda, koje je Evropski sud proglasio nezakonitim. Ovaj potez ima za cilj ublažavanje tenzija u dugotrajnom sporu koji je izazvao zabrinutost zbog izlaska Poljske iz EU.
Lideri zemalja članica EU na samitu u Briselu u decembru 2020. dogovorili su višegodišnji finansijski plan EU i fond za oporavak evropske privrede, koje su prethodno blokirale Poljska i Mađarska.
Tvrdnje Poljske i Mađarske odnosile su se na nameru drugih zemalja da povežu izdvajanje novca iz budžeta EU za vladavinu prava u pojedinim zemljama. U julu 2020., čelnici EU dogovorili su paket od 750 milijardi eura za finansiranje oporavka Evrope, čija je ekonomija teško pogođena pandemijom COVID-19.
Ovaj paket mera pomoći vezan je za višegodišnji finansijski plan EU od 1,08 biliona eura i uključuje mogućnost davanja povlašćenih kredita i subvencija zemljama Unije.
Zemlje zapadne i severne Evrope zalagale su se za uvođenje “uslovnog mehanizma” kako bi se osiguralo da se države koje primaju preko panevropskih fondova pridržavaju se vrednosti i normi Evropske unije, te da EU ima mehanizam da zaustavi takvo finansiranje u slučaju odstupanja od tih normi.
“Uslovni mehanizam” uveden je u pozadini višegodišnjih nesuglasica u EU, prvenstveno zbog postupanja vlasti Poljske i Mađarske, koje zapadnoevropske zemlje kritikuju zbog nedoslednosti politike sa principima vladavine zakona.
Nulta Tačka/ZeroHedge