Ovo čeka sve zemlje koje se ne odupru „elitama“! Britanske službe na pragu dozvole da prate korisnike interneta u REALNOM VREMENU
Predstavljena kao pokušaj da se pozabavi pitanjem prevara na mreži, vlada Velike Britanije razmišlja o zakonu koji bi GCHK, nacionalnoj obaveštajnoj agenciji za sajber bezbednost i signalizaciju, mogao da da široka ovlašćenja da nadgleda korišćenje internet u realnom vremenu. Sa navodnim ciljem da se kriminalci uhvate na delu, ovaj potez izaziva uzbunu o građanskim slobodama koje polako umiru širom sveta.
Ovaj najnoviji napor, prema The Record , je vladin odgovor na prošlogodišnju istragu, koja je ocenila postojeće mere kao krajnje neadekvatne u borbi protiv prevara. Istraga se požalila da se manje od 8% prijavljenih zločina prevare istražuje zbog nedostatka fokusa i razumevanja rastuće složenosti prevare. Poziva se na „veliku promenu u filozofiji i praksi“. Na površini, novi predlog izgleda kao odgovor, ali po koju cenu?
GCHK ima za cilj da koristi zapise o internet konekciji (ICR), keš metapodataka koji uključuje detalje usluga na koje se uređaji povezuju, ali ne i sadržaj kojem se pristupa. U ovom trenutku, ICR-i su usmereni na identifikaciju pojedinaca koji su već pod sumnjom.
Međutim, ovaj predloženi zakon bi proširio ovlašćenja, potencijalno omogućavajući ICR-ima da se koriste u identifikaciji novih osumnjičenih – radikalna promena. Opskurna komunikacija vlade oko ovog predloga naglašava potrebu za javnom uvidom.
👉 Kad je ljudima loše, njima je još bolje! Velike globalne korporacije ZARADILE NAJVIŠE novca u vreme krize https://t.co/qgFm1x3tZJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 8, 2023
Kada je dobio zadatak da izvrši nezavisnu reviziju vladinog predloga, Dejvid Anderson, bivši nezavisni recenzent zakona o terorizmu, dobio je operativni slučaj od GCHK u kojem se tvrdi da bi poboljšani pristup ICR-ima mogao da se koristi za otkrivanje finansijskih prevara, pa čak i seksualnog zlostavljanja dece identifikacijom obrazaca ponašanje na mreži.
Međutim, navodi se da scenariji nacionalne bezbednosti ne mogu biti javno podeljeni bez ugrožavanja operacija.
Tehnički izazovi u vezi sa primenom praćenja u realnom vremenu ostaju enigma. ICR-i, uvedeni 2016. kroz Zakon o istražnim ovlašćenjima, nisu široko primenjeni čak ni 2023. Njihovu primenu ometaju znatni troškovi, tehnička složenost i promenljiv pejzaž korišćenja interneta.
Debata se ne zaustavlja na tehničkim preprekama. Još gore pitanje leži u mutnim vodama između prevencije kriminala i lične privatnosti. Predloženi zakon, ako bude usvojen, mogao bi Britance da odvede u nepoznate vode, gde pogled vlade na onlajn aktivnosti postaje norma.
U svetu u kome se privatnost sve više ceni, iznenadni priliv moći na GCHK deluje kao orvelovski obrt.
👉 Humanoidni ROBOTI na samitu UN-a tvrde da bi upravljali svetom bolje od ljudi (VIDEO) https://t.co/euc4cZBvWp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 8, 2023
Javnost i čuvari građanskih sloboda moraju biti na oprezu. Cena za bezbednost ne bi trebalo da bude pijun privatnosti.- pišu slobodni mediji.
Neko se mora zapitati da li u našoj potrazi za borbom protiv prevara na mreži, rizikujemo da stvorimo svemoćnu državu nadzora koja bi građanstvo mogla trajno ostaviti pod budnim okom Velikog brata.