Ovo je već građanski RAT! U napadu na policijsku stanicu u IRANU ubijeno 19 ljudi
Naoružani separatisti ubili su u petak u policijskoj stanici u Zahedanu na jugoistoku Irana 19 ljudi, uključujući nekoliko pripadnika Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC), javili su državni mediji. U napadu su povređena i najmanje 32 pripadnika IRGC-a, uključujući i pripadnike dobrovoljačkih snaga Basij.
Pukovnik IRGC-a Hamidreza Hašimi, vojnik IRGC-a Mohamed Amin Azaršokr i vojnici Basija Mohamad Amin Arefi i Said Borhan Rigi bili su među ubijenima na licu mesta, navodi novinska agencija IRNA. Navodno je tokom napada upucan i šef obaveštajne službe Seiied Ali Mousavi, koji je kasnije preminuo od zadobijenih rana.
Naoružani napadači su se navodno sakrili među vernicima u džamiji u blizini stanice pre nego što su napali, javila je IRNA.
Dr Parović u bunkeru otkrio: Bil Gejts stiže u Srbiju da gradi nuklearne elektrane (VIDEO)
U objavama na društvenim mrežama pominje se više policijskih stanica u Zahedanu koje su u petak zauzeli pobunjenici, iako se u izveštajima državnih medija ne navodi ime separatističke grupe koja je bila uključena u smrtonosni napad. Novinska agencija Tasnim javila je da su iranske snage bezbednosti osujetile još jedan „ teroristički “ napad na policijsku stanicu Zahedanu u petak.
Nije jasno da li su napadi povezani sa tekućim protestima u zemlji zbog smrti Mahse Amini, mlade žene optužene da je nepropisno nosila hidžab, u policijskom pritvoru.
Dok je policija insistirala da je Amini umrla od srčanog udara, drugi tvrde da je pretučena na smrt, a opozicione grupe u Iranu su iskoristile nastale nemire da pozovu na promenu režima. Aminino kurdsko poreklo učinilo je njenu smrt slavnim uzrokom etničkih separatističkih pokreta, a napad se u petak dogodio u Sistanu i provinciji Beludžistan, gde su etnički separatisti Beludžija ranije napali iranske snage bezbednosti.
Najmanje 41 demonstrant i policajac ubijeni su otkako su prošlog meseca počeli protesti zbog Aminijine smrti, javila je iranska državna TV.
Iransko ministarstvo obaveštajnih službi uhapsilo je devet stranaca povezanih sa protestima, uključujući građane Francuske, Nemačke, Holandije, Italije, Švedske i Poljske. Vlada je za nemire okrivila “ neprijateljske strane entitete „. Mediji i influenseri koje podržava SAD bili su među prvima koji su tvrdili da je Amini pretučen, iako se na snimcima CCTV-a iz policijske stanice u kojoj se navodno dogodilo premlaćivanje vidi samo kako se 22-godišnjakinja svađala sa policajcem.