Ožiljci kolonizacije! MALI ukida francuski kao službeni jezik
Mali je uklonio francuski kao službeni jezik, što je došlo više od šest decenija nakon što se ova zemlja otarasila kolonizacije.
Odluka je sadržana u novom ustavu te zapadnoafričke zemlje, usvojenom u subotu.
Ustavni sud Bamaka potvrdio je u petak konačne rezultate junskog referenduma o nacrtu ustava, rekavši da je dobio 96,91 odsto odobrenja birača.
Francuski će služiti kao primarni radni jezik, dok će 13 nacionalnih jezika koji se govore u zemlji biti zvanično priznati kao službeni jezici. Dodatnih 70 lokalnih jezika, uključujući bambaru, bobo, dogon i minianku, od kojih su neki dobili status nacionalnog jezika kroz uredbu 1982. godine, biće zadržano.
Malijem vlada vojna hunta od dva državna udara u avgustu 2020. i maju 2021, nakon decenije političke nestabilnosti koju su obeležile džihadističke pobune.
👉 Bankarska dinastija Rotšild obećava da će „obnoviti Ukrajinu“ jer ima „naklonost“ prema Zelenskom
https://t.co/txT0ScODk2— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 25, 2023
Hunta je insistirala da je novi ustav od suštinskog značaja za obnovu zemlje, obećavajući da će se vratiti na civilnu vlast na izborima u februaru 2024. nakon što je raniji plan propao.
Privremeni predsednik Asimi Goita saopštio je u subotu da primena ustavnog okvira označava početak Četvrte republike u bivšoj francuskoj koloniji.
Odnosi između Pariza i Bamaka su se pogoršali poslednjih godina, pošto je raslo antifrancusko raspoloženje u bivšim francuskim zapadnoafričkim kolonijama kao rezultat tvrdnji o vojnim neuspesima protiv džihadista i političkog mešanja.
Francuska je u avgustu povukla svoje poslednje trupe iz Malija, okončavši devetogodišnju vojnu operaciju u toj zemlji za borbu protiv naoružanih grupa.
Krajem prošle godine, vojna vlada je naredila svim nevladinim organizacijama, uključujući humanitarne grupe koje finansira Francuska, da prestanu sa radom u zemlji. Akcija je preduzeta kao reakcija na odluku Pariza da zaustavi razvojnu pomoć Bamaku zbog navodne zabrinutosti u vezi sa saradnjom Malija sa ruskom privatnom vojnom kompanijom Vagner.