Panika u establišmentu: Nemački vicekancelar okrivljuje Putina za proteste poljoprivrednika, a mediji proteste nazivaju „krajnje desničarskim“
U potpunoj panici, nemački politički i medijski establišment pokušao je da ocrni ustanak farmera protiv globalističke vlade u Berlinu kao kreaciju Vladimira Putina i da je navodno podstican od strane takozvane „krajnje desnice“.
Hiljade farmera započele su u ponedeljak jednonedeljnu pobunu kao odgovor na anti-farmersku politiku levičarske vlade kancelara Olafa Šolca, pri čemu su traktori, kamioni i druga vozila zaustavila saobraćaj na autoputevima.
Nemačka vlada ima budžetsku crnu rupu koju treba da reši, i dok neke oblasti potrošnje uživaju u ogromnom porastu — kao što je davanje novca za rat u Ukrajini — idu smanjenja domaće potrošnje i povećanje poreza. Među njima su ukidanje zelenih poreskih olakšica za poljoprivredna vozila i smanjenje poljoprivrednih subvencija, što je izazvalo gnev među nemačkom poljoprivrednom zajednicom koja je upozorila da vladina politika ugrožava sam opstanak industrije.
Miloš Dimitrijević: Globalna ludnica je tek počela, određuje se sudbina sveta, Mario Zna 254, Uživo
Umesto da se dostojanstveno odnosi prema brigama farmera, politički establišment je odlučio da pokuša da okalja seoski revolt kao stvaranje podlih snaga. Nemački ministar ekonomije Robert Habek, protiv koga su farmeri lično protestovali prošle nedelje, tvrdio je da Rusija pokušava da podstakne proteste.
„Kampanje na društvenim mrežama, od kojih neke plaća Putin, u kojima se predstavljate kao žrtva da biste opravdali nasilje nad ljudima i stvarima, politički programi koji se zalažu za svrgavanje ili čak menjanje stanovništva i uvek okrivljuju druge, desničarske radikale koji koriste zaštitni prostor slobode da je ukinu… Ne možemo to da tolerišemo“, rekao je Habek za NTV.
Uprkos očigledno širokoj političkoj bazi farmera uključenih u akciju, mejnstrim mediji u Nemačkoj su takođe pokušali da okarakterišu proteste kao da su povezani sa „krajnjom desnicom“. Iako su farmeri dobili podršku centrističkih političkih ličnosti, uključujući lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Fridriha Merca, državni medij Dojče vele je u ponedeljak objavio da „nemačka krajnja desnica eksploatiše proteste poljoprivrednika“.
Britanska policija odbija da istraži princa Endrua nakon objavljivanja Epštajnovih dokumenata https://t.co/HRAZvhfDO9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 9, 2024
Ističući podršku populističke desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), koja je u anketama napredovala do jedne od vodećih partija u zemlji, nadmašivši sve tri stranke koje čine koalicionu vladu, DW ne samo da je označio partiju kao „krajnju desnicu“ – etiketu koju partija odbacuje – ali je takođe otvoreno uporedio sa nacističkim režimom Adolfa Hitlera.
„Godinama je AfD koristio svako moguće pitanje da protestuje protiv nemačke savezne vlade, kao što je okupljanje protiv kontroverznih mera za borbu protiv pandemije COVID-19… Posmatrači su zabrinuti da bi sadašnji protesti farmera mogli biti iskorišćeni za anti-demokratske ciljeve desnih ekstremista”, napisao je javni emiter.
Dok su liberalni elementi u Nemačkoj često žigosali AfD kao antidemokratsku, vladajuća Socijaldemokratska partija (SPD) kancelara Šolca je još prošle nedelje tvrdila da bi narastajuću populističku stranku trebalo potpuno zabraniti. Tvrdi se da je zabrana stranke u Nemačkoj neophodna za zaštitu demokratije.
Dovršavajući fantastične ideje koje su krive za pobunu farmera protiv vlade, nemački mediji su takođe stavili do znanja stanovište o vlasniku X-a milijarderu Ilona Masku koji je izrazio svoju podršku poljoprivrednicima, kao i kritiku međunarodnih medija zbog nedostatka pažnje usmerene na proteste, koji je podstakao članke na naslovnoj strani vodećeg nemačkog lista Die Welt i regionalnog Berliner Zeitunga koji su na naslovnoj strani posvetili članke o Maskovim tvitovima u znak podrške farmerima.
Prvi dan protesta je bio gotovo u potpunosti miran, sa očiglednim izuzetkom da se jedan pripadnik javnosti zabio automobilom u demonstranta dok je pokušavao da vozi trotoarom kako bi zaobišao blokadu traktora.
Preko 500 traktora i drugih vozila blokiralo je centralnu ulicu u Berlinu između čuvene Brandenburške kapije i Spomenika pobede. U međuvremenu, policija je procenila da je oko 5.500 traktora opkolilo Minhen u ponedeljak, blokirajući ulaze u grad. Još 1.000 traktora i kamiona formiralo je konvoj dug 20km duž autoputa do Majnca, glavnog grada pokrajine Rajna-Palatinat. Druge demonstracije održane su u gradovima poput Bremena, Diseldorfa i Hamburga.
Uprkos pobuni, vlada je rekla da neće biti voljna da napravi bilo kakve značajne promene u pravcu planiranog smanjenja subvencija i povećanja poreza za poljoprivrednike, a portparol vlade je rekao: „U vladi nema razmišljanja da bilo šta menja“.
„Na kraju, vlada mora da odluči i mora da predvodi, a to ne može uvek biti na zadovoljstvo svih“.