Papa Francisko primio LGBT monahinju u Vatikanu
RIM — Papa Francisko primio je u utorak u privatnu audijenciju sestru Jeannine Gramick, suosnivača pro-LGBT grupe New Ways Ministry, kojoj su crkvene vlasti uskratile titulu „katolkinja“.
Papa je primio sestru Gramik u svojoj rezidenciji Casa Santa Marta na 50-minutni sastanak u utorak popodne. Gramik, koja je bila u pratnji 3 člana osoblja Ministarstva novih načina, zahvalila je Francisku „na njegovoj otvorenosti da blagoslovi istopolne zajednice, kao i na njegovom protivljenju kriminalizacije LGBT+ osoba u civilnom društvu“, prema svedoku iz prve ruke.
„Sastanak je bio veoma emotivan za mene“, rekla je Gramik. „Od dana kada je izabran, volela sam papu Franciska i divila mu se zbog njegove poniznosti, njegove ljubavi prema siromašnima i onima koje društvo izbegava. On je ljudsko lice Isusa u našoj eri”.
1999. godine, doktrinarna kancelarija Vatikana, koju je u to vreme nadgledao kardinal Jozef Racinger, javno je okrivila sestru Gramik i New Ways Ministry jer nisu predstavili „autentično učenje Crkve“.
Kongregacija za doktrinu vere „dužna je da izjavi za dobro katoličkih vernika da su stavovi koje zastupaju sestra Jeannine Gramick i otac Robert Nugent u pogledu suštinskog zla homoseksualnih radnji i objektivnog poremećaja homoseksualnih sklonosti doktrinarno neprihvatljivi jer ne prenose verno jasno i postojano učenje Katoličke crkve na ovim prostorima“, navodi se u tekstu, koji je lično odobrio papa Jovan Pavle II.
OGRANIČAVANJE KRETANJA: „Ugljenični pasoši“ Svetskog ekonomskog foruma ograničavaju putovanja radi borbe protiv „globalnog zagrevanja“ https://t.co/v2IIIEvWVL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 18, 2023
Sestra Gramik je često izjavljivala da nastoji da se prema homoseksualnim osobama odnosi sa poštovanjem, saosećanjem i osetljivošću, primetio je kardinal Racinger, ali „promovisanje grešaka i nejasnoća nije u skladu sa hrišćanskim stavom istinskog poštovanja i saosećanja“.
Osobe „koje se bore protiv homoseksualizma ništa manje od ostalih imaju pravo da prime autentično učenje Crkve od onih koji im služe“, dodao je on, dok su nejasnoće i greške u pristupu sestre Gramik „izazvale konfuziju među katoličkim ljudima i naneli štetu zajednici Crkve“.
Iz ovih razloga, sestri Gramik je „trajno zabranjen bilo kakav pastoralni rad koji uključuje homoseksualne osobe“, zaključio je Racinger.
2010. godine, kardinal iz Čikaga Frensis Džordž, koji je bio predsednik Biskupske konferencije SAD, ponovio je kritiku Vatikana prema sestri Gramik i organizaciji New Ways.
„Niko ne treba da bude zaveden tvrdnjom da New Ways Ministry pruža autentično tumačenje katoličkog učenja i autentičnu katoličku pastoralnu praksu“, rekao je kardinal Džordž. „Njihova tvrdnja da su katolici samo zbunjuje vernike u pogledu autentičnog učenja i službe Crkve u odnosu na osobe sa homoseksualnim sklonostima.
„Prema tome, želim da jasno stavim do znanja da, kao i druge grupe koje tvrde da su katoličke, ali poriču centralne aspekte crkvenog učenja, New Ways Ministry nema odobrenje ili priznanje od Katoličke crkve i da ne mogu govoriti u ime katoličkih vernika u Sjedinjenim Državama“, rekao je on.