Papa Franja želi povratak cenzure: Upozorava na „fanatizam i mržnju“ na društvenim mrežama
Papa Franja osudio je eru „dezinformacija i polarizacije“ u poruci za Svetski dan komunikacija, kritikujući moćne društvene mreže koje stvaraju „fanatizam, pa čak i mržnju“.
Pozdravljajući novinare, govorio je o njihovoj kolektivnoj odgovornosti „u ovim našim vremenima, koje karakterišu dezinformacije i polarizacija, jer nekoliko centara moći kontroliše neviđenu masu podataka i informacija“.
88-godišnji papa — koji je u prošlosti upozoravao na opasnosti novih tehnologija, uključujući društvene medije i veštačku inteligenciju — nije pomenuo Fejsbuk ili X po imenu, ali je njegova meta bila očigledna.
„Danas prečesto komunikacija ne stvara nadu, već strah i očaj, predrasude i ogorčenost, fanatizam, pa čak i mržnju“, napisao je papa u svojoj poruci.
„Suviše često pojednostavljuje stvarnost da bi izazvala instinktivne reakcije; koristi reči kao žilet; čak koristi lažne ili vešto iskrivljene informacije za slanje poruka koje su osmišljene da uznemire, provociraju ili povrede.”
Papino upozorenje dolazi pošto je X, u vlasništvu Ilona Maska, optužen za širenje lažnih informacija dok se mešao u evropsku politiku, posebno za napad na lidere, uključujući nemačkog kancelara Olafa Šolca i britanskog premijera Kira Starmera.
NOW — Oracle CEO Larry Ellison says AI will be able to detect early stages of cancer and develop personalized mRNA vaccine therapies pic.twitter.com/ZAX7skKWSq
— Chief Nerd (@TheChiefNerd) January 21, 2025
Milijarder je takođe koristio svoju platformu i ogromno bogatstvo da pomogne da Donald Tramp stigne u Belu kuću.
Meta se takođe našla na udaru kritika nakon što je njen šef Mark Zakerberg ovog meseca rekao da će Fejsbuk prekinuti svoj program provere činjenica treće strane u Sjedinjenim Državama, što bi, kako su kritičari upozorili, dodatno podstaklo „lažne“ informacije na mreži.
U govoru koji je citirao Martina Lutera Kinga mlađeg, Franja je rekao da je sanjao o „komunikaciji koja ne prodaje iluzije ili strahove, ali je u stanju da da razloge za nadu“.
On je, međutim, upozorio na algoritme koji korisnicima društvenih medija daju informacije koje su posebno prilagođene njihovim interesima i predrasudama.
Takvi „digitalni sistemi… profilišući nas prema logici tržišta, modifikuju našu percepciju stvarnosti“, rekao je on.
„Kao rezultat toga, svedoci smo, često bespomoćno, svojevrsne atomizacije interesa koja na kraju potkopava temelje našeg postojanja kao zajednice, našu sposobnost da se udružimo u potrazi za opštim dobrom, da slušamo jedni druge i razumemo gledišta jedni drugih.”
Ranije ovog meseca, u svom novogodišnjem obraćanju vatikanskim diplomatama, Franja se požalio na sve veću polarizaciju u društvu, „otežanu kontinuiranim stvaranjem i širenjem lažnih vesti“.