Papa Lav XIV imenovao je u petak bivšeg ilegalnog migranta za biskupa Zapadne Virdžinije, nekoliko nedelja nakon javnog sukoba sa američkim predsednikom Donaldom Trampom.
Papa, rođen u SAD i na čelu Katoličke crkve koja broji 1,4 milijarde vernika, ranije je više puta kritikovao Trampa zbog migracione politike i rata na Bliskom istoku.
Vatikan je saopštio da je imenovan 56-godišnji Evelio Menjivar-Ajala, trenutno pomoćni biskup u Vašingtonu.
Rođen u El Salvadoru, Menjivar-Ajala je 1990. godine migrirao u Sjedinjene Američke Države. Prema biografiji, potiče iz siromašne porodice i pobegao je od konflikta u svojoj zemlji, a u SAD je došao kao izbeglica.
Kako je ranije ispričao, bio je zadržan u Meksiku dok je pokušavao da uđe u SAD, gde je, prema njegovim rečima, platio mito da bi bio pušten i prešao granicu kod Tihuane.
Za sveštenika je rukopoložen 2004. godine, a za biskupa je imenovan 2023.
Novi zadatak dobija u biskupiji Viling-Čarlston u Zapadnoj Virdžiniji.
Papa Lav je prošlog meseca ocenio Trampovu pretnju Iranu kao „neprihvatljivu“ i pozvao Amerikance da zahtevaju od svojih kongresmena da „rade za mir“.
To je izazvalo oštru reakciju američkog predsednika, koji je papu nazvao „slabim po pitanju kriminala i lošim za spoljnu politiku“.
Papa je takođe kritikovao tretman migranata u SAD, navodeći da je „izuzetno nepoštovanje“ i poručio da ljude treba tretirati humano.