PAPA uputio izvinjenje nakon što je rekao da u katoličkoj crkvi već ima dovoljno mnogo pederizma
Sveta stolica je povukla pontifikove „uvredljive“ komentare
Sveta stolica se zvanično izvinila svima koji su se uvredili izrazom koji je papa Franja koristio da opiše ponašanje u katoličkim bogoslovijama.
Tokom prošle nedelje zatvorene konferencije sa italijanskim biskupima, pontifik je izjavio da se protivi gej muškarcima koji se upisuju u bogoslovije, jer tamo već ima previše „frociaggine“ (na italijanskom „pederizma“ ), izvestilo je nekoliko italijanskih medija u ponedeljak.
Posle negodovanja, portparol pape Mateo Bruni objavio je u utorak saopštenje u kojem objašnjava da „ papa nikada nije nameravao da se uvredi ili izrazi homofobičnim izrazima, i izvinjava se onima koji su se osećali uvređenim upotrebom termina, kao što su drugi prijavili“.
ČETVRTAK 20h! U TOKU JE MASOVNA HIPNOZA NARODA! SAŠA RADULOVIĆ U BUNKERU
„Papa Franja je upoznat sa nedavnim člancima u vezi sa razgovorom iza zatvorenih vrata sa biskupima CEI. Kao što je više puta izjavio: „U Crkvi ima mesta za sve, za svakoga! Niko nije beskoristan; niko nije suvišan; ima mesta za sve. Baš takvi kakvi smo, svi“, dodao je Bruni.
Outlets La Repubblica i Corriere della Sera, između ostalih, citirali su neimenovane italijanske biskupe koji su rekli da je papa koristio izraz „u šali“, dok je opravdavao stalnu zabranu Vatikana za homoseksualce u sveštenstvu.
Sadašnji pontifik je rođen kao Horhe Mario Bergoljo u Argentini, a odrastao je govoreći španski kao svoj maternji jezik. Kada ovaj 87-godišnjak koristi italijanski, on „često priča neformalno, šali se slengom, pa čak i psuje nasamo“, navodi Asošiejted pres.
Od 2005. godine, Vatikan je zabranio osobama koje „praktikuju homoseksualnost, imaju duboko ukorenjene homoseksualne sklonosti ili podržavaju takozvanu gej kulturu“ da se upišu u bogoslovije ili rukopoloženje za sveštenike. Dokument koji je nedavno usvojila italijanska biskupska konferencija navodno je pokušao da redefiniše zabranu tako što će umesto nje naložiti celibat. Za razliku od nekih pravoslavnih sveštenika, rimokatoličkim sveštenicima je zabranjeno da stupaju u brak.
Papa Franja je poznat po LGBT kontaktu od početka svog papstva 2013. godine, od služenja transrodnim katolicima do omogućavanja sveštenicima da blagosiljaju istopolne parove. U prošlogodišnjem intervjuu, on je tvrdio da homoseksualnost „nije zločin“ – ali je tvrdio da je katolicizam smatra grehom, baš kao i svaki seks van braka.
Međutim, samo prošlog meseca, Rimokatolička crkva je osudila surogat majčinstvo i takozvanu operaciju „afirmacije roda“ kao jednake abortusu i eutanaziji.