Papa želi da poseti Srbiju, poslao izaslanika kardinala Kurta Koha kod Porfirija
Da li će Porfirije biti prvi patrijarh SPC koji će ugostiti poglavara Vatikana, crkve koja je bila mentor genocidnih zločina nad Srbima kroz istoriju? Pavle je kategorično odbijao da primi Papu. Irinej je neformalno obećavao političarima koji su lobirali za to (Tadiću, Nikoliću, Vučiću), ali ipak nije poklekao i uspeo je da „zatvori tu priču“ tako da ni Papa poslednjih godina nije spominjao dolazak u Srbiju. Porfirije je sada na velikom ispitu pred Bogom i narodom.
Papa Francisko bi bio srećan i radostan ukoliko bi imao priliku da poseti ovu lepu zemlju, rekao je kardinal Kurt Koh, predsednik Papskog saveta za unapređenje hrišćanstva, odgovarajući na pitanje da li se može očekivati da poglavar Rimokatoličke crkve poseti Srbiju.
Odnos Srpske pravoslavne crkve i Vatikana je pre svega prijateljski i može dodatno da se unapredi, poručio je kardinal Kurt Koh, koji boravi u poseti Srbiji, a danas će razgovarati s patrijarhom srpskim Porfirijem.
„To je moj prvi susret sa njegovom svetosti i to je glavni cilj moje posete, da se sretnem s njim u ime Katoličke crkve, da mu čestitam na ustoličenju i zaželim svako dobro“, rekao je kardinal Koh za Tanjug, nakon liturgije koju je u četvrtak služio u Katedrali uznesenja blažene djevice Marije u Beogradu.
Sa patrijarhom će, kaže, razgovarati o unapređenju odnosa dve verske zajednice.
„Odnos SPC i Svete stolice veoma je lep i prijateljski i želeo bih da se još više prodube ti odnosi“, poručio je on.
Kardinal Koh je istakao kako bi voleo da se što bolje upozna sa srpskim patrijarhom i da ga sasluša, kako bi svrsishodnije vodili dijalog o odnosu SPC i Svete stolice.
Papski izaslanik je rekao i da je sa mnogo strana čuo pohvale na račun srpskog patrijarha o njegovoj otvorenosti i želji za dijalogom.
„Zato želim da razgovaramo i da čujem sve što bi on želeo da izrazi u smislu produbljivanja prijateljstva između SPC i Svete stolice i unapređenja naše saradnje“, objasnio je Koh.
On je u duhu hrišćanskog jedinstva služio liturgiju i pomolio se sa vernicima za ujedinjenje svih hrišćana, koji, kako je istakao, svi veruju u jednog boga, a razdvajaju ih samo dogmatske razlike.
Kada je u pitanju mogućnost papine posete Srbiji, Koh kaže da se ne radi samo o papinoj želji, već da tome treba da prethodi poziv, pre svega, Vlade Srbije, ali i da se, s obzirom na to da je naša zemlja većinski pravoslavna očekuje poziv i od SPC.
Kardinal Koh se u okviru trodnevne posete Srbiji sastao i sa sveštenicima Beogradske nadbiskupije i održao predavanje na temu 1.700 godina od prvog ekumenskog Nikejskog sabora i o zajedničkom slavlju Vaskrsa hrišćanskih crkava Istoka i Zapada.
Ovo nije prvi put da je kardinal Koh u poseti Srbiji, s obzirom da je u našoj zemlji boravio pre sedam godina, kada se sastao sa tadašnjim predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem.
Nulta Tačka/SrbinInfo