Paraolimpijske igre odobravaju muškom „transrodnom“ trkaču da se takmiči sa ženama sa invaliditetom
Paraolimpijske igre odobrile su sredovečnom muškarcu sa slabim vidom da se takmiči sa sportistkinjama sa invaliditetom na predstojećim Igrama ove godine.
50-godišnji Fabricio Petriljo, koji sebe naziva „Valentina“ i tvrdi da je „transrodna žena“, takmičiće se u ženskoj sprinterskoj kategoriji T12 na Paraolimpijskim igrama kada počnu kasnije ovog meseca.
On se kvalifikuje za Paraolimpijske igre jer je naveden da ima „oštećen vid“.
Petriljo se ranije takmičio u muškim disciplinama, ali je nedavno počeo da se takmiči protiv žena nakon što je tvrdio da je „postao žensko“ – naučno nemoguć podvig.
2019. godine, nakon što je prošao svoj vrhunac kao muški trkač, Petriljo je počeo da sebe naziva „Valentina“ i počeo da se takmiči u ženskim disciplinama.
U svom vrhuncu, on je već osvojio 11 državnih titula na Paraolimpijskim igrama takmičeći se među muškarcima.
Odluka da se prvi put uključi sportista u ženske discipline na Paraolimpijskim igrama naišla je na negativnu reakciju, izvestio je GBN.
Velika Britanija: Hapse decu i od 12 godina! Uhapšen muškarac (40) samo zato jer je podelio objavu protiv VLASTI https://t.co/MAyCoWzbdT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 16, 2024
Bivši selektor kanadskih Olimpijskih igara Peter Eriksen osudio je Paraolimpijske igre zbog sukobljavanja muškaraca i žena, nazvavši odluku o Petrilju “šokantom”.
Kao što su zagovornici ženskih prava upozorili, povlađivanje „transrodnim“ sportistima podriva prvobitnu racionalnu osnovu za bavljenje sportom specifičnim za pol.
U nekim sportovima to takođe stvara povećan element opasnosti.
Istraživanja potvrđuju da fiziologija daje muškarcima jasne atletske prednosti koje se ne mogu u potpunosti negirati supresijom hormona.
Petriljo ima građu tipičnog poluatletskog muškarca srednjih godina i ima jasnu fizičku prednost u odnosu na žene.
Endrju Parsons, predsednik Međunarodnog paraolimpijskog komiteta (IPC), branio je Petriljovo učešće.
On tvrdi da je Petriljo dobio zeleno svetlo u skladu sa “pravilima” Svetske para atletike.
Parsons kaže da je “spreman za kritike” sa kojima se suočava zbog odobravanja muškaraca da se takmiče protiv žena.
Kao i na Olimpijskim igrama u Parizu 2024., sportisti se svrstavaju u kategorije koje su u skladu sa njihovim izabranim „rodnim identitetom“ i od njih se ne traži da dokazuju svoj biološki pol.
„Moramo da poštujemo naša pravila, ne možemo da ne poštujemo naša pravila“, rekao je Parsons, prenosi GBN.
„Tako da ponekad, kao pojedinac, mislim na ovaj ili onaj način, ali moramo da poštujemo svoj ustav, moramo da poštujemo svoja pravila, a u određenim sportovima treba poštovati pravila međunarodnih federacija.
Advokat Fausta Kvileri, prava žena koja takođe trči u kategoriji starijih od 35 godina „Master“ na italijanskim paraolimpijskim igrama, podnela je peticiju predsedniku Italijanske atletske federacije i ministarstvima za jednake mogućnosti i sport 2021. da isključe Petrilja iz ženskih trka.
Međutim, Kvilerijina zabrinutost je zanemarena.
„Njegova fizička superiornost je toliko očigledna da konkurenciju čini nepravednom“, napisala je ona.
Ona je nastavila uz napomenu da isključivi fokus Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) na testosteron “nema smisla” kada fizička struktura takođe utiče na atletske performanse.
Petriljo se prvi put zvanično takmičio kao žena na italijanskom paraolimpijskom prvenstvu 2020.
Tokom takmičenja je „osvojio“ zlatne medalje u disciplinama 100, 200 i 400 metara T12.
Uprkos rodnoj konfuziji, Petriljo je oženjen i ima sina.
Svojoj supruzi je otkrio interesovanje za oblačenje u žensku odeću 2017.
Nakon prvobitnog šoka, njegova žena je podržala njegovu želju da on živi kao „žena“.