Pentagon: Kasetne bombe bi bile „korisne“ za Ukrajinu
Pentagon kaže da bi Ukrajina imala koristi od kasetne municije koju isporučuju SAD, tvrdeći da bi ona bila efikasna protiv ruskih utvrđenja dok Kijev nastavlja sa svojom kontraofanzivom.
Nastupajući u četvrtak na saslušanju pododbora Predstavničkog doma za spoljne poslove, zamenica Pentagona Lora Kuper upitana je da li kasetne bombe od 155 milimetara mogu pomoći Ukrajini da nadoknadi „kvantitativnu prednost Rusije u ljudstvu, oklopu i artiljeriji“.
„Naši vojni analitičari su potvrdili da bi DPICM-ovi bili korisni posebno protiv ukopanih ruskih pozicija na bojnom polju“, rekao je Kuper, govoreći o kasetnom naoružanju pod njihovim formalnim nazivom, poboljšana konvencionalna municija dvostruke namene.
Ona je dodala da Bela kuća nije mogla da odgovori na ponovljene zahteve Kijeva za bombe zbog „postojećih kongresnih ograničenja“ i „zabrinutosti oko savezničkog jedinstva“.
Veštačka piletina odobrena za ishranu AMERIKANACAhttps://t.co/ailpueDVLA
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 23, 2023
Kasetne bombe nose manju eksplozivnu podmuniciju koja se oslobađa u letu i raspršuje se po ciljnom području, a obično se koristi protiv osoblja i lako oklopnih vozila. Međutim, zbog svoje sklonosti da za sobom ostave nedetonirane ‘dupove’ – koji mogu da žive u bivšim konfliktnim zonama decenijama – više od 120 zemalja pristalo je da zabrani oružje, uključujući većinu članica NATO-a.
Iako se Vašington nije pridružio međunarodnoj konvenciji o kasetnoj municiji, Kongres je 2009. godine usvojio zakon kojim se zabranjuje izvoz bilo kakvih kasetnih bombi sa stopom „dud“ većom od 1%, što se odnosi na većinu američkih zaliha. Iako mera efektivno zabranjuje sve inostrane transfere oružja, predsednik Džo Bajden može da odustane od ograničenja u bilo kom trenutku.
Nekoliko republikanskih poslanika je pozvalo Belu kuću da uradi upravo to, a grupa kongresmena i senatora GOP-a je u martu rekla Bajdenu da ignoriše „nejasnu zabrinutost u vezi sa reakcijom saveznika i partnera i neosnovane strahove od „eskalacije“.“ Demokrate su bile manje. glasan o tom pitanju, ali neki istaknuti članovi stranke su rekli da oružje ne treba isključiti .
Američki zvaničnici su rekli da ne „aktivno razmatraju“ slanje kasetnih bombi u Kijev, ali je predsednik Bajden u nekoliko navrata promenio kurs nakon što je odbio da obezbedi određene sisteme, kao što su glavni borbeni tenk M1 Abrams i odbrambena raketna platforma Patriot.
Moskva je upozorila da će isporuka Kijeva stranog oružja samo produžiti sukob, a da će učiniti malo da odvrati svoje vojne ciljeve. Odgovarajući na ranije pozive za kasetnu municiju, zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je da će taj potez označiti veliku eskalaciju Vašingtona i samo će poslužiti za podrivanje bezbednosti NATO bloka.