Penzioneri na ivici provalije! Italijani skupljaju pare za starije građane jer su računi skočili u nebesa
Firenca je poznata po doprinosu italijanskoj umetnosti, arhitekturi i kuhinji. Ali ovih dana, lokalni lideri u gradu koji se smatra rodnim mestom renesanse bave se svakodnevnijim stvarima: plaćanjem računa. Usred rastućih troškova energije širom Evrope, zvaničnici Palaco Vekio — zgrade koja služi kao gradska kuća u Firenci, kao i muzej — udružili su se sa lokalnom neprofitnom organizacijom kako bi pomogli penzionerima sa fiksnim primanjima da zadrže struju kroz „Usvoji račun” kampanja prikupljanja sredstava.
„Firenca je grad u kome se dobro živi, i iz tog razloga ljudi žive veoma dugo“, rekao je gradonačelnik Dario Nardela. Međutim, značajan broj penzionera u Firenci živi sa manje od 9.000 evra godišnje i ne mogu sebi da priušte da spoje kraj s krajem sa očekivanim povećanjem troškova za električnu energiju od 55 odsto i povećanjem računa za gas za 42 odsto , rekao je.
Udovac Luiđi Boni (96) to potvrđuje. Kaže da će do kraja februara isprazniti svoj bankovni račun i potrošiti mesečni ček od penzije ispod 600 evra pre nego što pokrije režije. „Ili jedem ili plaćam kiriju“, rekao je Boni dok je sedeo na sofi sa dnevnim novinama u rukama.
Da bi pomogla njemu i drugima među oko 30.000 stanovnika Firence, koji su stariji od 65 godina i žive sami, gradska uprava je pokrenula kampanju prikupljanja sredstava sa neprofitnom fondacijom Montedomini, koja vodi projekte koji imaju za cilj da pomognu gradskim penzionerima. Kampanja je prikupila 33.000 evra u prvih nekoliko dana.
NAJNOVIJI INTERVJU IZ BUNKERA! OVO SE NE PROPUŠTA!
Privatnici, uključujući Firentince koji žive u inostranstvu, dali su više od 200 donacija, prema rečima gradske savetnice za socijalnu zaštitu, Sara Funaro.
„Naš cilj je da prikupimo sredstva kako bismo osigurali da svaka starija osoba koja nas zatraži pomoć može dobiti pomoć za pokrivanje povećanja računa zbog povećanja (troškova energije)“, rekao je Funaro.
Rastuće cene energije povećavaju račune za komunalne usluge — i izazivaju rekordan rast inflacije — od Poljske do Ujedinjenog Kraljevstva.
Kao odgovor, vlade širom Evrope žure da prenesu pomoć za stanovnike i preduzeća dok komunalna preduzeća prebacuju troškove na potrošače.
U Turskoj, gde je ekonomski pritisak ekstreman i podstakao je proteste, Istanbul, Ankara i Izmir su među opštinama predvođenim opozicijom sa sličnim inicijativama „Usvojiti zakon”. Na istanbulskom opštinskom sajtu se navodi da je skoro 49 miliona turskih lira donirano od 2020. godine, pokrivajući 320.000 računa za komunalne usluge.
Vlada italijanskog premijera Marija Dragija usvojila je mere u vrednosti od više od 8 milijardi evra kako bi pomogla da se ublaži uticaj rastućih cena energije za preduzeća i pojedince.
Najnovija vladina uredba, izdata u petak, takođe je imala komponentu koja je okrenuta budućnosti: nastojala je da ubrza prelazak Italije na više obnovljivih izvora energije, posebno solarne energije, kako bi zemlja postala manje zavisnom od uvoznih zaliha. Italija trenutno uvozi 90 odsto svog gasa, veći deo iz Rusije, a Dragi je insistirao da sve sankcije Evropske unije za kažnjavanje Rusije zbog priznavanja dve oblasti istočne Ukrajine moraju da izuzmu energetski sektor.
Udruženje italijanskih gradonačelnika saopštilo je da odgovor vlade do sada nije bio dovoljan da pomogne gradovima da se izbore sa stotinama miliona evra dodatnih troškova za energiju, zbog čega biraju između balansiranja budžeta ili smanjenja usluga. Firenca, Rim i drugi gradovi zamračili su svoje opštinske spomenike i zgrade lokalne uprave 10. februara da bi skrenuli pažnju na situaciju
Firencina kampanja „Usvoji račun“ uživa popularnu podršku.
Pored toga što je glavna turistička destinacija, glavni grad italijanske regije Toskana ima dugu evidenciju o uspešnom pružanju socijalnih usluga siromašnim i ugroženim stanovnicima. „To je sjajna inicijativa jer možete pomoći ljudima koji ne mogu da plate račun koji je na besraman način dostigao neodržive troškove“, rekao je Luka Menoni, vlasnik mesare na zatvorenoj pijaci hrane Sant’Ambrođo u Firenci.
I lično plaćam račun za (struju) duplo više nego što sam ranije plaćao – rekao je Menoni.
Boni možda dobija pomoć oko svojih računa za energiju kako bi preživeo zimu i sprečio očekivano preseljenje u starački dom. Ali i dalje ima mali budžet koji ne dozvoljava mnogo luksuza. „Odresci? Meso? Da i ne pričamo o tome. Jedem (jeftinu) upakovanu hranu“, rekao je. Nakon što mu je žena umrla, rekao je: „Postao sam stručnjak za ekonomično kuvanje.“