POBEDA! Novi Zeland povlači ZELENU AGENDU – Ukidaju se zakoni koje je uvela mlada liderka Svetskog Ekonomskog Foruma Džasinda Ardern
Novi Zeland ukida šemu za utvrđivanje emisija gasova od stoke – potiskujući takozvani porez na podrigivanje i prdenje koji je pokrenut pod prethodnom levičarskom vladom koju je predvodila sada bivša premijerka Džasinda Ardern.
Vladajuća konzervativna koalicija će ovog meseca predstaviti parlamentu novi zakon kako bi se poljoprivredni sektor uklonio iz novog plana cena emisija, čime bi se odgovorilo na pritisak poljoprivrednika da bi plan učinio njihovo poslovanje neisplativim.
„Vlada je posvećena ispunjavanju naših obaveza prema klimatskim promenama bez zatvaranja farmi“, rekao je ministar poljoprivrede Todd McClai.
„Nema smisla slati poslove i proizvodnju u inostranstvo, dok zemlje sa manje ugljen-dioksida proizvode hranu koja je svetu potrebna.
UŽIVO! VEČERAS OD 20h! ŠEF KARTELA ILI VOĐA NAUČNOG PROJEKTA! OVO ĆE SVI GLEDATI
Ekonomiju Novog Zelanda pokreće poljoprivreda sa oko 10 miliona goveda i 25 miliona ovaca koje lutaju po pašnjacima zemlje.
Kako smo i pisali na Nultoj Tački vlada Ardernove je predložila oporezivanje gasova koje životinje na farmama stvaraju podrigivanjem, prdenjem i mokrenjem kao deo plana za resetovanje poljoprivredne proizvodnje i „borbe sa klimatskim promenama“.
Njena laburistička administracija tvrdila je da će ono što je nazvala nametom na farmi biti prvi put u svetu i da bi farmeri trebalo da budu u mogućnosti da nadoknade troškove jednostavnim podizanjem cena.
Kritičari su to videli jednostavno kao kazneni porez za farmere i njihove proizvode.
To je sada poništeno i farmeri su pozdravili odluku.
Ali ekološke grupe su se okomile na vladu, koja je takođe objavila planove za vikend da poništi petogodišnju zabranu novih istraživanja nafte i gasa, prenosi AFP .
„Ulivanjem nafte, uglja i gasa u požar klimatske krize, vlada je sada stavila polovinu naših emisija koje dolaze iz poljoprivrede u pretešku korpu koju vodi industrija“, rekla je ko-lider Zelenih Kloi Svabrik.
Grinpis je optužio vladu da „vodi sveopšti rat protiv prirode“.