Počinje ono od čega strepi ceo svet! MAKRON poslao prve trupe u Ukrjainu! Francuski legionari u Slavjansku – Potvrđene informacije
Da li će raspoređivanje jedinice Legije stranaca kojom komanduju francuski oficiri pokrenuti širi evropski rat?
Francuska je poslala svoje prve trupe zvanično u Ukrajinu. Oni su raspoređeni kao podrška ukrajinskoj 54. samostalnoj mehanizovanoj brigadi u Slavjansku . Francuski vojnici dolaze iz 3. pešadijskog puka Francuske, koji je jedan od glavnih elemenata francuske Legije stranaca (Legion etrangere).
Francuska je 2022. imala izvestan broj Ukrajinaca i Rusa u Legiji stranaca. Dozvoljeno im je da napuste Legiju i, u slučaju Ukrajinaca, da se vrate u Ukrajinu da se pridruže ukrajinskim snagama. Nije jasno da li su se Rusi vratili kući.
Legiju danas vode francuski oficiri, ali su svi redovi stranci. Pod legionarskim zakonima dobrovoljac koji se pridruži Legiji može odlučiti da li će zadržati svoje ime ili usvojiti novo. Legionari služe tri godine, nakon čega mogu tražiti francusko državljanstvo. Ako je legionar ranjen, on ima pravo da dobije francusko državljanstvo bez ikakvog perioda čekanja. U Legiji stranaca nema žena.
PONEDELJAK! 20h! NOVO! ČOVEK KOJI JE SVE PREDVIDEO U BUNKERU
Početna grupa francuskih trupa broji oko 100. Ovo je samo prva tranša od oko 1.500 vojnika Francuske Legije stranaca koja treba da stigne u Ukrajinu.
Ove trupe se postavljaju direktno u vruću borbenu oblast i imaju za cilj da pomognu Ukrajincima da se odupru ruskom napredovanju u Donbasu. Prvih 100 su specijalisti za artiljeriju i osmatranje.
Francuski predsednik Emanuel Makron već mesecima preti da će poslati francuske trupe u Ukrajinu. Naišao je na malu ili nikakvu podršku zemalja NATO-a osim podrške Poljske i baltičkih država. Navodno se SAD protive slanju vojnika NATO-a u Ukrajinu (osim kao savetnici).
Jedno od pitanja koje se odmah nameće iz odluke Francuske da pošalje vojnike iz svog 3. pešadijskog puka jeste da li ovo prelazi rusku crvenu liniju u vezi sa učešćem NATO-a u Ukrajini? Da li će Rusi to shvatiti kao pokretanje šireg rata van granica Ukrajine?
Sama Francuska nema mnogo trupa koje bi stavila na ukrajinske borbene linije, ako francuska vlada to želi. Prema izveštajima, Francuska danas ne može da podrži raspoređivanje pune divizije u inostranstvu i neće imati tu sposobnost najranije 2027.
Odluka o slanju Legionara je sama po sebi neobičan francuski kompromis. Francuska ne raspoređuje svoju matičnu vojsku i, pored malog broja oficira, poslani ljudi nisu francuski državljani.
Odluka Francuske ima dva značenja, osim očiglednog potencijalnog pokretanja panevropskog rata.
Pre svega, to omogućava Makronu da pošalje trupe u Ukrajinu i da se ponaša kao čvrst momak, a da ne naiđe na mnogo domaćeg protivljenje. To je zato što se ne šalju vojnici francuske vojske i nema konsekventnog regrutacije ili drugih mera koje predstoje. Ovo jasno smanjuje potencijalni bes Makronovih političkih protivnika.
Drugi razlog je Makronov bes što vidi kako francuske trupe, skoro sve iz Legije, izbacuju iz Sahelske Afrike i zamenjuju ih Rusi. Kontrola nad frankofonom Afrikom i bogatstvom koje ona pruža francuskim političarima slomljena je pobunom i revolucijom u Africi i odlučujućim nagibom ka Rusiji – bilo direktno ili preko PMC Vagner (Grupa Vagner). sada očigledno pod direktnom kontrolom Vladimira Putina.
Ovo „poniženje“ oseća se u Jelisejskoj palati, a posebno Makron koji je, kažu njegovi protivnici, izgubio uticaj Francuske i naneo štetu ruskim rudarskim i poslovnim interesima u inostranstvu.
Poseban udarac je u Nigeru, važnom dobavljaču uranijuma za Francusku. Francuska dobija 70 odsto električne energije iz nuklearnih generatora. Globalne zalihe uranijuma se otežavaju, a cene rastu. Sa Rusijom i Kazahstanom, zajedno sa Nigerom, na vrhu gomile u pogledu snabdevanja uranijumom za nuklearne reaktore, Francuska ima problem domaće ekonomske bezbednosti. Odluka SAD da zabrani ruski uranijum (ali verovatno ne realno, u narednih nekoliko godina) Rusi bi mogli da zadaju ozbiljan udarac Francuskoj i Sjedinjenim Državama prekidom snabdevanja.
S obzirom na rizik od gubitka pristupa uranijumu, ili barem dovoljnog za snabdevanje francuskih reaktora, Makron mora da se nada da raspoređivanje njegovih trupa u Ukrajini neće izazvati ruski embargo na prodaju Francuskoj.
Nije jasno kako legionari mogu da pomognu Ukrajincima. Ukrajinci znaju kako da upravljaju artiljerijom i imaju sofisticiranu obaveštajnu podršku, deo nje generisan njihovim sopstvenim FPV bespilotnim letelicama i špijunima, a deo zahvaljujući američkim i drugim obaveštajnim i nadzornim sredstvima SAD i NATO-a koji podržavaju Ukrajinu.
U svakom slučaju, ukrajinsko pitanje nije u tome kako koristiti artiljeriju, već odakle municija treba da dođe. Ukrajina se i dalje žali da nema adekvatne zalihe za haubice kalibra 155 mm.
Odluka da se vojnici Legije stave u Slavjansk je krajnje provokativna i kosi se sa izjavama francuske strane, uključujući Makrona, da bi, ako bi Francuska poslala trupe, zamenile jedinice ukrajinske vojske u zapadnoj Ukrajini koje bi, prema tome, mogle da budu prebačene na istok u boriti se sa Rusima. Pošto je Slavjansk na prvoj liniji fronta, ova francuska slika mekog raspoređivanja pretvara se u rat direktno sa Rusijom.
Ključno pitanje je kako će NATO reagovati na francusku odluku o raspoređivanju. Kako Francuska deluje sama bez podrške NATO-a, Francuzi ne mogu tražiti podršku od NATO-a prema njegovom čuvenom članu 5, komponenti kolektivne bezbednosti Ugovora o NATO-u.
Ako Rusi napadnu francuske trupe van Ukrajine, to bi bilo opravdano jer je Francuska odlučila da bude borac, a iznuđivanje glasanja o članu 5 izgledalo bi teško ako ne i nemoguće.
Naravno, članice NATO-a pojedinačno bi mogle da podrže Francuze, bilo slanjem sopstvenih snaga ili pružanjem podrške Francuzima logistički i u komunikacijama. Na primer, nema šanse da vojnici Legije stranaca odu u Ukrajinu, a da ne prođu kroz Poljsku. Da li će Rusi to videti kao dokaz da su u ratu i sa Francuskom i sa Poljskom?
Trenutno niko ne može sa sigurnošću odgovoriti ni na jedno od ovih pitanja. Malo je verovatno da će Rusi dugo tolerisati gomilanje trupa francuske vojske, čak i ako su to vojnici Legije stranaca. Šta će Rusija uraditi kao odgovor nije izvesno.