Pogledajte- Robot diriguje Korejskim nacionalnim simfonijskim orkestrom (VIDEO)
Android robot EveR 6 i dirigent Soo-Yeoul Choi zajedno su dirigovali izvođenjem šest numera sa Korejskim nacionalnim simfonijskim orkestrom…
Robot je krasio scenu u Nacionalnom pozorištu Koreje da bi dirigovao Korejskim nacionalnim simfonijskim orkestrom 30. juna, obeležavajući prvi javni nastup robota-dirigenta u Južnoj Koreji.
EveR 6, android koji je ko-dirigovao performansom pod nazivom „Odsustvo“, je dizajn koji je proizveo Korejski institut za industrijsku tehnologiju (KITECH). Robot je opremljen humanoidnim licem i ima oblik čoveka sa torzom, dvema rukama, vratom i glavom.
KITECH je obučio EveR 6 kroz tehnologiju „hvatanja pokreta“ preko senzorskih dodataka koji digitalno snimaju putanju dirigentske palice. Robot je takođe obučen da prati brzinu kretanja palice.
Pre predstave, pozorište je na svom Jutjub kanalu objavilo tizer video koji pokazuje uvid u proces proba i treninga.
Robotu se na sceni pridružio dirigent Soo-Yeoul Choi, koji je ko-dirigovao. Čoi je navodno rekao da je jedan od najizazovnijih aspekata za robote „interakcija i komunikacija u realnom vremenu“, posebno u muzičkom kontekstu.
Rekao je da je “kritična slabost” EveR 6 to što ne može da sluša. Međutim, Choi je takođe rekao da je „robot bio u stanju da predstavi takve detaljne poteze mnogo bolje nego što sam zamišljao“.
Choi i EveR 6 su naizmenično dirigovali komadima, a robot je vodio tri od pet komada, a zatim su izvodili jedan komad jedno pored drugog. Nakon koncerta, Choi je rekao:
„To je bio recital koji je pokazao da (roboti i ljudi) mogu koegzistirati i dopunjavati jedni druge, a ne da jedno zamenjuje drugo.“
예술과 기술의 만남
안드로이드 로봇 에버6 와
지휘자 최수열 이 함께하는 국악관현악,
국립국악관현악단 ‘부재’지휘자의 부재(不在)를 통해
지휘자의 가치를 찾아가는 여정 어떻게 보셨나요댓글을 통해 여러분들의 소감도 들려주세요👂🏻 pic.twitter.com/cklul89RYg
— 국립극장 (@ntok_) June 30, 2023
Cointelegraph se obratio Korejskom nacionalnom simfonijskom orkestru za komentare muzičara kojima je dirigovao android, ali nije odmah dobio odgovor.
Prisutni članovi publike imali su pomešana osećanja, a jedan posetilac koncerta Li Jang-dži komentarisao je veštinu robota da drži ritam. Učesnik je rekao da mu je nedostajalo „daha“ i da:
„Činilo se da je trebalo nešto da se uradi da bi robot obavio posao“.
👉 SZO istražuje “neobičan” porast teških slučajeva miokarditisa kod novorođenčadi čije majke su vakcinisane https://t.co/EJfuxG4ajM
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 5, 2023
Drugi član publike, Song In-ho, rekao je da je robot radio na veoma osnovnom nivou i da bi mogao da uradi više ako bude opremljen sistemom veštačke inteligencije (AI) koji bi mu mogao pomoći da razume i analizira muziku.
Ipak, nastup je bio prvi te vrste u Južnoj Koreji. Ranije je robot koji je kreirala Honda pod nazivom Asimo dirigovao nastupom sa Simfonijskim orkestrom Detroita 2008.
2017. godine, robot po imenu YuMi je vodio nastup u Švajcarskoj. 2020. godine, japanski dizajniran robot po imenu Alter 3 dirigovao je sedmominutnim muzičkim komadom koji se smatra „android operom“ pod nazivom Strašna lepota.