Pokreće se istraga o mogućem finansiranju trećih strana koje je sprovodio Stejt department za cenzuru govora na mreži
America First Legal (AFL) je objavio da je podneo ukupno devet zahteva Zakona o slobodi informacija (FOIA) koji se odnose na ponašanje američkog Stejt departmenta u dodeljivanju bespovratnih sredstava i finansiranja organizacijama koje se navodno koriste kao način da se „autsorsuje“ cenzura valde i dezinformacije.
Grupa sumnja da je Stejt department koristio Globalni centar za angažovanje (GEC) za finansiranje grupa za „moderaciju sadržaja“ i da je za tu svrhu izdvojio 60 miliona dolara.
AFL kaže da njeni zahtevi za FOIA imaju za cilj da rasvetle kako je u brojnim slučajevima Stejt department ubacivao novac u organizacije kao što su Atlantski savet, Digital Public Square, Moonshot CVE i Nacionalna zadužbina za demokratiju (NED), za koje AFL kaže da su „duboko uključeni” u moderiranje i cenzuru na internet platformama.
Očigledni razlog zašto bi se to uradilo bio bi da vlada pronađe načine da zaobiđe ograničenja Prvog amandmana sa kojima bi se suočila, direktno cenzurišući „neželjeni“ onlajn sadržaj.
Najnoviji zahtevi su deo tekućih istraga AFL-a o tome kako je američka vlada učestvovala u svojoj kampanji „dezinformacija“, koja se ovde naziva orvelovskom, uključujući kako je možda koristila svoja ovlašćenja da utiče na glavne društvene medije da deluju u njeno ime.
Ovaj AFL napor uključuje tužbu koja je nedavno podneta kako bi se primorala vlada da otkrije bilo kakvu umešanost GEC-a u ovu sumnjivu šemu u periodu pre predsedničkih izbora 2020.
OKUPLJA SE SZO radi sprovođenja ugovora o pandemiji koji će ovoj organizaciji dati povećana OVLAŠĆENJA za nadzorhttps://t.co/aGdm3aP8MS
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 7, 2022
AFL kaže da je nedavno saznao, putem curenja informacija iz Stejt departmenta, o video igrici koja je finansirana na ovaj način da suštinski indoktrinira mlade protiv „populističkih vesti“, dok je druga igra koju finansira vlada našla put do škola širom sveta, očigledno kao jedan od načina da utiče na izbore u raznim zemljama.
U SAD-u, AFL kaže da se nada da će njeni napori da pribave dotičnu evidenciju, ako uspeju, „pomoći da se rasvetli kako se ovi fondovi i novac poreskih obveznika koriste protiv američkog naroda i naših građanskih sloboda“.
Prvi viši pravni savetnik AFL-a i direktor nadzora Rid D. Rubinštajn je, između ostalog, prokomentarisao da „politički nastrojene birokrate, skoro uvek u dogovoru sa privatnim kompanijama, vode višestruke propagandne kampanje i informativne akcije kako bi suzbile govor zaštićen Prvim amandmanom i kontrolišu i oblikuju ono što Amerikanci čuju i misle“.
„Ali navodne „dezinformacije“ – bilo o COVID-19, ili o integritetu izbora, ili o laptopu Hantera Bajdena – samo su avatari za pogrešno mišljenje vlade ili korporacije i izgovori za slamanje zakonitog političkog neslaganja“, zaključio je Rubinštajn.
PODCAST MARIO ZNA- DA LI MOŽEMO DA SE IZVUČEMO IZ BEDE