Pokrenute tužbe protiv Bil Gejtsa i Bajdena zbog kršenja prvog amandmana
NewsGuard, kompanija Bila Gejtsa koja ocenjuje nivo „pouzdanosti“ medijskih kuća i stoga ima značajan uticaj na prihode od reklama, tužena je zajedno sa Bajdenovom administracijom zbog kršenja prava miliona Amerikanaca iz Prvog amandmana.
Tužbu je podneo Konzorcijum njuz, koji je takođe prozvao sajber komandu Pentagona zbog „ugovaranja sa NewsGuard-om da identifikuje, izveštava i skraćuje izjave američkih medijskih organizacija koje se ne slažu sa zvaničnim stavovima SAD o spoljnoj politici“.
Prema žalbi, NewsGuard „deluje zajedno ili u dogovoru sa Sjedinjenim Državama kako bi primorao novinske organizacije da promene gledišta“ u vezi sa Ukrajinom, Rusijom i Sirijom, i nezakonito je nametnuo oblik „cenzure i represije stavova“ koji se razlikuju od mejnstrim narativa.
Summit.news izveštava: Konzorcijum takođe napominje da je NewsGuard označio više od 20.000 članaka Consortium News-a kao „nepouzdane“ na osnovu samo šest primera koje su osporavali (što je potpuno ista stvar koju rade sa ZeroHedge i drugim nezavisnim medijima).
NewsGuard koristi svoj softver za označavanje ciljanih sajtova sa vestima, uključujući svih 20.000+ članaka Consortium News i video snimaka objavljenih od 1995. godine, uz upozorenja da „nastavite sa oprezom“, govoreći pretplatnicima NewsGuard-a da Consortium News proizvodi „dezinformacije“, „lažni sadržaj“ i da je „anti-SAD“ medijska organizacija, iako je NewsGuard osporavao samo ukupno šest članaka CN-a i nijedan od video snimaka.
U tužbi se traži trajna zabrana kojom se zajednički program proglašava neustavnim; gde se zabranjuje vladi i NewsGuard-u da nastave sa takvom praksom i traže više od 13 miliona dolara odštete za klevetu i kršenje građanskih prava.
Prošle nedelje bivši zvaničnik Trampove administracije Majk Benc primetio je na X da je suosnivač Vikipedije Džimi Vels savetnik NewsGuard-a i da je organizacija dadilja bila „do kolena u zaveri da natera vlade da bankrotiraju alternativne vesti. NewsGuard je radio sa EU na novom kodeksu dezinformacija. Njegov poslovni model ima usluge „usaglašenosti sa dezinformacijama“ sa zakonima o cenzuri koje promoviše.“
U drugom tredu na X, Ilon Mask je nazvao Newsguard „prevarom“ nakon što su dali upozorenje političkom komentatoru Timu Pulu „jer smo objavili 5 priča od skoro 5.000 koje su citirale [bivšeg predsednika Donalda] Trampa“.
Prema Uncover DC-u, NewsGuard ima ugovore sa Ministarstvom odbrane, SZO, Pfizerom, Microsoftom i AFT-om.
Ko-izvršni direktori Steven Brill i Gordon Crovitz tvrde da je to „bibliotekar za internet“. Postavljen posebno za ocenjivanje integriteta novinara na mreži, Bril navodi da NewsGuard pruža usluge koje „objašnjavaju ljudima nešto o pouzdanosti i pozadini onih koji im prenose vesti“. Eric Effron je urednički direktor organizacije.
Bril je diplomac sa Jejla i pravnik koji je napisao više najprodavanijih knjiga i bio je, između ostalog, izvršni direktor Verified Identity Pass, Inc., prvog američkog biometrijskog dobrovoljnog programa za akreditaciju koji je bankrotirao 2009. To je bila matična kompanija kompanije CLEAR koji se vratio na mrežu 2010. godine, a zatim je izašao u javnost 2021. godine.
Pukovnik Mekgregor: Izraelski „nuklearni džoker“ je na „opasnom putu ka Armagedonu“ https://t.co/Dsbo75akDL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 24, 2023
Prema MintPressNews-u, „Crovitz je bio na brojnim pozicijama u Dow Jones-u i Wall Street Journal-u, da bi na kraju postao izvršni potpredsednik prvog i izdavač drugog pre nego što su oba prodata News Corp-u Ruperta Mardoka 2007. On je takođe član odbora Business Insider-a, koji je poslednjih godina dobio preko 30 miliona dolara od vlasnika Vašington posta Džefa Bezosa.
Crovitz-ovi savezi mogli bi da predstavljaju povoljan rejting organizacije 100 za WSJ i Washington Post. Takođe je saradnik „knjiga koje su objavili American Enterprise Institute i Heritage Foundation“, koje su takođe pozitivno ocenjene od strane NewsGuard-a.
* * *
Direktori, savetnici i investitori NewsGuard-a su zanimljivi likovi. Jedan od investitora, Publicis Group-e, je „treća najveća komunikaciona grupa na svetu“. Publicic navodno ima „sjajne veze sa Saudijskom Arabijom“. Pfizer i Bayer/Monsanto su dva njegova glavna klijenta. Ironično, mnogi od savetnika/direktora su bivši zvaničnici američke vlade, estradni moguli i novinari „povezani sa agencijama poznatim po proizvodnji lažnih vesti“.
Među savetnicima je i Majkl Hejden, bivši direktor NSA i CIA, koji je bio „arhitekta tajnog domaćeg špijunskog programa Džordža V. Buša”. Tom Ridž je bio prvi direktor Kancelarije za unutrašnju bezbednost nakon 11. septembra. Ričard Stengel „je bivši visoki zvaničnik u Obaminom Stejt departmentu koji je svojevremeno opisao svoju ulogu kao ’glavnog propagandiste‘.
I kao što je Epoch Times primetio u avgustu, NewsGuard se predstavlja kao objektivan i nepristrasan. Njihove ocene, kažu u kompaniji, mere kvalitet medija na osnovu devet kriterijuma, uključujući transparentnost autorstva i vlasništva i poštovanje standardne uređivačke prakse, kao što su ispravke i označavanje mišljenja. U praksi, međutim, većina ocena se svodi na to da li mediji predstavljaju sadržaj koji je, po mišljenju NewsGuarda, istinit.
Prvi kriterijum se posebno bavi time da li meta više puta objavljuje lažne tvrdnje. Drugi ispituje da li objavljuje vesti „odgovorno“. Ali neuspeh u prvom znači neuspeh u drugom, objašnjava NewsGuard na svojoj veb stranici. Još jedan kriterijum je da li meta koristi tačne naslove.
Opet, ako naslov kaže nešto što NewsGuard smatra neistinitim, to se računa kao neuspeh. Drugi kriterijum traži politiku redovnog ispravljanja grešaka — ili onoga što NewsGuard smatra greškama. Zajedno, ova četiri kriterijuma sabiraju više od 60 poena od 100 poena.
Čak i ako NewsGuard ne može da nađe ništa što bi osporio, on i dalje može da pričvrsti tačke ako meta ne predstavlja dovoljno mišljenja koja bi kompanija želela da vidi.
Takvi dobavljači sadržaja „izuzetno biraju činjenice ili priče kako bi unapredili mišljenja“, tvrdi se.
U međuvremenu, potrebno je najmanje 60 poena da bi NewsGuard izdao svoju „verodostojnu“ ocenu.
Ova metodologija postaje posebno problematična kada sam NewsGuard greši u činjenicama. Na primer, tokom vrhunca pandemije COVID-19, kompanija je smatrala lažnom ideju da je virus SARS-CoV-2 procurio iz laboratorije u Vuhanu u Kini. Ako bi novinska kuća sa savršenom ocenom odgovorno izveštavala o obimnim posrednim dokazima koji ukazuju na curenje iz laboratorije, rizikovala je da NewsGuard desetkuje svoj rezultat i lažno ga označi kao „nepouzdani“ izvor koji „teško krši osnovne novinarske standarde“.
Pitanje porekla COVID-19 bio je redak slučaj u kojem je NewsGuard na kraju izdao ispravku, iako je otišlo samo do toga da se hipoteza o curenju iz laboratorije ne može u potpunosti isključiti.
Nulta Tačka/SummitNews