POKUŠAJ SMAKNUĆA IRAČKOG PREMIJERA UZ POMOĆ DRONOVA!
Irački premijer Mustafa al-Kadhimi preživio je pokušaj atentata koji je izveden dronovima koji su gađali njegovu rezidenciju, rano ujutro u nedelju. Prema zvaničnim podacima premijer je nepovređen.
Prema nekim izveštajima, napad je najverovatnije došao kao rezultat sukoba između dve frakcije, snaga bezbednosti i milicije koju podržava Iran. Neki smatraju, da je atentat isceniran kako bi se sklonio fokus sa protesta i izbornih neregularnosti.
Navodni pokušaj atentata na iračkog premijera Mustafu al-Kadhija uključivao je tri bespilotne letelice, saopštilo je nacionalno ministarstvo unutrašnjih poslova, označivši taj čin „terorističkim napadom“.
Dve bespilotne letelice koje su gađale Al-Kadhimijevu rezidenciju u zelenoj zoni Bagdada su oborene, a jedna je stigla do kuće, saopštilo je ministarstvo. Neki članovi njegovog obezbeđenja su povređeni, ali visoki zvaničnik nije povređen.
Ministarstvo će sprovesti „široku istragu“ i upotrebiti „sve resurse i napore kako bi uhvatili počinioce“ , rekao je iračkoj štampi general-major Saad Maan, koji je zadužen za odnose sa javnošću.
Napad se dogodio na pozadini masovnih protesta u Bagdadu zbog ishoda prošlomesečnih parlamentarnih izbora. Pro iranske šiitske stranke koje su značajno smanjile svoju zastupljenost tvrde da je glasanje namešteno. Demonstracije su bile opterećene nasiljem, a demonstranti su se sukobili sa snagama sigurnosti, što je rezultiralo mnogim povredama na obe strane, a nekoliko demonstranata je navodno poginulo.
Photographs distributed by Iraqi state media show damage from last night’s drone attack on residence of Prime Minister Mustafa al-Kadhimi. Looks like it hit the building itself. Several members of his security detail injured. pic.twitter.com/QypOuLoZzl
— Louisa Loveluck (@leloveluck) November 7, 2021
Premijer se na kratko pojavio na televiziji nakon napada na njegovu rezidenciju, hvaleći snage sigurnosti što “rade na stabilizaciji Iraka” i izjavivši da “kukavički projektili i dronovi ne grade nacije”.
Neki od njegovih kritičara sumnjaju da je incident bio isceniran, a sve sa ciljem da se odvrati pažnja javnosti sa gušenja demonstracija.
Neki od vođa najmoćnijih frakcija milicije lojalne Iranu otvoreno su okrivili al-Kadhija za sukobe u petak i smrt demonstranata.
„Krv mučenika vas poziva na odgovornost“, rekao je Qais al-Khazali, vođa milicije Asaib Ahl al-Haq, obraćajući se al-Kadhimiju na sahrani održanoj u subotu za demonstranta.
“Demonstranti su imali samo jedan zahtev, da izbori budu regularni. Ovakav odgovor (živom vatrom) znači da ste odgovorni za ovu prevaru.”
Sahrani su prisustvovali vođe frakcija koje većinom podržavaju šiitske Irance, a koji su zajedno poznati kao Snage narodne mobilizacije ili Hashd al-Shaabi na arapskom.
Abu Alaa al-Walae, komandant Kataib Sayyid al-Shuhada, u tvitu koji je navodno upućen al-Kadhimiju u kojem ga nije imenovao, rekao mu je da zaboravi na još jedan mandat.
Al-Kadhimi, 54, bio je bivši šef iračke obaveštajne službe pre nego što je postao premijer u maju prošle godine. Milicije ga smatraju bliskim saradnikom SAD-a. Pre izbora bio je domaćin nekoliko rundi razgovora između regionalnih neprijatelja Irana i Saudijske Arabije u Bagdadu u pokušaju da ublaži regionalne tenzije.
BIVŠI VISOKO RANGIRANI VOJNI GENERAL RUSKE VOJSKE KAŽE DA SU VANZEMALJCI VEĆ TUhttps://t.co/pm1IgxUCS4
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 6, 2021
Ali Shamkhani, sekretar iranskog veća za nacionalnu sigurnost, rekao je indirektno u tvitu u nedelju da Sjedinjene Države stoje iza napada.
Napad na al-Kadhimi „je nova pobuna koja se mora pratiti do stranih think tankova, koji nisu doneli ništa osim nesigurnosti, razdora i nestabilnosti potlačenom iračkom narodu kroz stvaranje i podršku terorističkih grupa i kroz okupaciju ove zemlje koja traje godinama, “ rekao je.
SAD su oštro osudile napad.
„Ovaj očigledan teroristički čin, koji oštro osuđujemo, bio je usmeren na srce iračke države“, rekao je glasnogovornik State Departmenta Ned Price.
„U bliskom smo kontaktu sa iračkim snagama sigurnosti zaduženim za očuvanje suvereniteta i nezavisnosti Iraka i ponudili smo našu pomoć u vezi istrage oko ovog napada“, dodao je.
Egipatski predsednik Abdel Fattah el-Sissi takođe je osudio pokušaj atentata. Pišući na Facebooku, pozvao je sve strane u Iraku da se „smire, odreknu nasilja i udruže snage kako bi očuvali stabilnost zemlje“.
Saudijska Arabija izdala je izjavu podrške stabilnosti u Iraku i navela da oštro osuđuje „kukavički teroristički napad koji je ciljao iračkog premijera“.
Sjedinjene Države, Veće sigurnosti UN-a i drugi pohvalili su izbore 10. oktobra, koji su uglavnom bili bez nasilja i bez većih tehničkih grešaka.
Ali nakon glasanja, pristalice milicije podigle su šatore u blizini Zelene zone, odbacujući rezultate izbora i preteći nasiljem ukoliko se ne ispune njihovi zahtevi za ponovnim prebrojavanjem glasova.
Nepotkrepljene tvrdnje o prevari birača bacile su senku na glasanje. Sukob sa pristalicama milicije takođe je povećao tenzije među rivalskim šiitskim frakcijama koje bi mogle prerasti u nasilje i ugroziti relativno novostvorenu stabilnost Iraka.
NAJNOVIJA VEST! NA HILJADE ZAPOSLENIH U AMERIČKIM OBAVEŠTAJNIM AGENCIJAMA ODBIJA DA SE VAKCINIŠE!https://t.co/96c5A6OsaZ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 6, 2021
Izbori su održani mesecima pre roka kao odgovor na masovne proteste krajem 2019. godine, na kojima su se okupile desetine hiljada ljudi u Bagdadu i pretežno šiitskim južnim provincijama, protiv endemske korupcije, loših usluga i nezaposlenosti. Oni su takođe protestovali protiv grubog mešanja susednog Irana u iračke poslove preko milicija koje podržava Iran.
Milicije su izgubile veliki broj pristalica koje su imale na izborima 2018. godine. Mnogi ih smatraju odgovornim za suzbijanje protesta 2019.godine i za osporavanje autoriteta države.
Najveći uspeh postigao je uticajni šiitski sveštenik Muqtada al-Sadr, koji je osvojio najveći broj poslaničkih mesta u parlamentu, 73 od 329. Iako održava dobre odnose s Iranom, al-Sadr se javno protivi spoljnjem mešanju u iračka pitanja.