Policija Škotske preplavljena poplavom prijava o govoru mržnje
Policija Škotske bila je preplavljena poplavom prijava pod nedavno uvedenim drakonskim ograničenjima govora, sa približno 8.000 prijava samo u prvoj nedelji, što je premašilo godišnji ukupan broj zločina iz mržnje uopšte u bilo kojoj drugoj godini.
Policija u Škotskoj tvrdi da „ne može da se nosi“ sa zapanjujućim brojem prijava koje su stigle u policijske stanice nakon što je prošlog ponedeljka stupio na snagu kontroverzni Zakon o zločinima iz mržnje i javnom redu (Škotska) iz 2021., kriminalizujući netransparentno napisan „govor mržnje” prema zaštićenim grupama, kao što je takozvana LGBTQ2AIS zajednica, između ostalih.
Prema prvim procenama, policija Škotske primila je oko 8.000 pritužbi po zakonu u prvih sedam dana od njegove primene, što bi prema analizi The Telegrapha premašilo ukupan broj krivičnih dela prijavljenih na godišnjem nivou (416.000) ako se trendovi nastave.
List takođe napominje da je broj navodnih kršenja govora mržnje prijavljenih policiji u prvoj nedelji premašio ukupan broj zločina iz mržnje u celini zabeležen tokom bilo koje godine u Škotskoj.
Predsedavajući škotske policijske federacije Dejvid Tredgold upozorio je da će radni sati potrebni za rešavanje tako velikog broja pritužbi uticati na sposobnost policijskih snaga da se izbore sa stvarnim zločinima, s tim da snage već ne uspevaju da reše sve veći broj zločina poput seksualnog napada, krađe u radnjama i krađe automobila. Škotsku je takođe pogodila epidemija droge, a mala nacija ima najveći broj smrtnih slučajeva po glavi stanovnika u celoj Evropi.
Sprovodi se masovna kontrola, malo je onih koji će se izvući | Marko Istočnik | Mario Zna, 270 Uživo
„Škotska policija je izašla u javnost i rekla da će se u svakoj prilici istraživati prijave zločina iz mržnje“, rekli su, objašnjavajući: „To stvara situaciju sa kojom jednostavno ne možemo da se nosimo u ovom trenutku. Policajci su vraćeni da rade prekovremene smene i upravljanje tim je jednostavno neodrživo“.
Thredgold je dalje sugerisao da je javnost „iskoristila“ zakon kako bi rešila lične zamerke protiv sugrađana ili da bi vodila političke svađe, dok je sugerisao da je vlada koja ohrabruje javnost da prijavi slučajeve „mržnje“ očigledno dobila šta je tražila.
„Suština je da ako ovaj zahtev ostane, policija će morati da se pozabavi time, ali će to jasno uticati na druge oblasti policije“, rekao je on.
Policija se takođe već suočila sa optužbama za licemerje u obradi prijava govora mržnje. U nedelju je Dejli mejl izvestio da je rođak ministra u vladi Škotske nacionalne partije (SNP) izbegao krivičnu istragu prema zakonu zbog objave na društvenim mrežama u kojoj se mešaju nacistički kukasti krst i jevrejska Davidova zvezda sa natpisom „Nacizam = Cionizam”.
Vrhunski biohemičar upozorava da pojedinačna Pfizer injekcija sadrži dovoljno ‘plazmidne DNK’ da izazove rakhttps://t.co/WUWJwdwfwE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 8, 2024
Prema pisanju lista, ženi koja je prijavila post policiji – i sama bivša policajka – rečeno je da žalba neće biti pokrenuta jer nije Jevrejka.
Policija Škotske takođe je optužena za pristrasnost nakon što je odbila da evidentira takozvane incidente bez zločina iz mržnje protiv autorke Harija Potera J.K. Rouling i premijera Škotske Humza Jusafa — uprkos tome što su primili brojne izveštaje protiv njih — dok su prethodno evidentirali incident koji nije iz mržnje protiv torijevca, MSP Murda Frejzera, jer su upoređivali ljude koji tvrde da su „nebinarni“ sa ljudima koji se identifikuju kao mačke.
„Postoji zapravo prilično značajna stvar, jer u odnosu na prvog ministra, ili će policija tretirati nekog opozicionog političara u Škotskoj poput mene drugačije od načina na koji se ponašaju prema prvom ministru SNP-a, što bi bila apsolutna nepravda, ili policija u Škotskoj pristaje da kaže da je prvi ministar Škotske odgovoran za incident mržnje“, rekao je Frejzer prošle nedelje.
U međuvremenu, uprkos naletu prijava policiji tokom prve nedelje, postoji mala podrška drakonskim kodeksima govora, za koje je zaprećena kazna do sedam godina zatvora. Prošlonedeljno istraživanje je pokazalo da je samo 21 odsto građana podržalo zakon, dok je 45 odsto bilo za ukidanje zakona.
Nedostatak podrške i haos oko njegovog karakterističnog zakona, koji je on lično predvodio dok je bio ministar pravde Nikole Stardžon, poslužiće kao još jedno sredstvo prvom ministru Humzi Jusafu dok se Velika Britanija kreće ka opštim izborima, iako regionalna škotska vlada nije ne bi trebalo da bude na glasanju do 2026.
Prema anketi Ipsosa objavljenoj prošle nedelje, 70 odsto Škota je bilo za smenu Jusafa i njegovog kabineta nakon „godina podela i pada“. Štaviše, manje od 30 odsto ispitanika se složilo da se sadašnja vlada nazove „kompetentnom“ u poređenju sa 46 odsto onih koji smatraju da je Jusafova vlada nesposobna.
Kao u Engleskoj sa neuspehom Torijevaca, pad podrške SNP-a izgleda da je blagodat za levičarsku Laburističku partiju, za koju se predviđa da će preuzeti kontrolu nad parlamentima u Vestminsteru i Holirudu na opštim izborima. Uprkos nepopularnosti zakona o govoru mržnje, Škotska laburistička partija je saopštila da neće nastojati da ukine zakon ako dođe na vlast u Edinburgu.