Policija u Nemačkoj koristi kamere za prepoznavanje lica
Policija u Nemačkoj koristi kamere visoke rezolucije i prepoznavanje lica uživo kako bi uhvatila osumnjičene, što postavlja pravna pitanja nakon Zakona o veštačkoj inteligenciji Evropske unije.
Sistem, koji koristi policija u nemačkoj istočnoj državi Saksoniji i u Berlinu, može da obrađuje slike lica „sa vremenskim zakašnjenjem od nekoliko sekundi“, saopštilo je berlinsko javno tužilaštvo za nemački medij Necpolitik.
U martu ove godine, Odeljenje za unutrašnje poslove Berlinskog Senata je takođe potvrdilo zakonodavcima da je sistem korišćen u glavnom gradu zemlje, prema novinskom izdanju Heise.
O ovome malo ko sme da priča, vreme je da narod čuje istinu | Ratko Ristić | Mario Zna, 276 Uživo
„Softver za prepoznavanje lica koristilo je berlinsko javno tužilaštvo u dva skupa postupaka u oblasti prekograničnog kriminala bandi“, saopštilo je Odeljenje.
Tužilaštvo je napomenulo da ovo ne vidi kao sveobuhvatan nadzor. Međutim, pravni stručnjaci i zakonodavci kao što je Niklas Šrader iz Die Linke-a kritikovali su upotrebu tehnologije. Prepoznavanje lica uživo bilo je posebno kontroverzno u pregovorima o novoj regulativi EU o veštačkoj inteligenciji. Prema pravilniku, upotreba ove tehnologije na javnim mestima je zabranjena, ali postoje izuzeci za sprovođenje zakona.
Taker Karlson intervjuisao Taru Rid, ženu koja je optužila Bajdena za seksualno nasilje https://t.co/Vnsr5zPTw0
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 10, 2024
„Upotreba biometrijskog prepoznavanja lica iz policijskih vozila predstavlja ozbiljno kršenje ličnih prava čak i onih koji nisu pogođeni. Pozajmivši relevantnu tehnologiju od Saksonije, Berlin postepeno stvara uslove da je implementira u celosti“, kaže Šrader.
Detalji sistema nadzora se čuvaju u tajnosti, ali se smatra da je povezan sa sistemom lične identifikacije (PerIS) koji koristi policija Saksonije. Sistem, koji je kreirala kompanija Opto Precision iz Bremena, prvi put je uveden kao pilot projekat 2019. za borbu protiv ozbiljnog prekograničnog kriminala. Pilot je završen u avgustu 2023, ali je sistem nastavio da se koristi u gradu Gerlic u blizini granice sa Poljskom.
U prošlogodišnjem saopštenju, portparol Ministarstva unutrašnjih poslova je rekao da su automatski biometrijski podaci izuzetak, a ne pravilo u korišćenju PerIS-a i da se mogu sprovoditi samo ako su ispunjeni zakonski uslovi.
Meksičko turističko mesto uvodi prepoznavanje lica
Meksičko ostrvo Kozumel pojačava svoju bezbednost pomoću prepoznavanja lica. Popularna destinacija za krstarenje dobila je svoj komandni i kontrolni centar (C2) koji je zvanično počeo sa radom prošle nedelje.
Centar će pomoći u upravljanju 262 nadzorne kamere na ostrvu opremljene mogućnostima prepoznavanja lica, video analitike i čitanja registarskih tablica (LPR), izveštava lokalna novinska agencija Riviera Maya News.
Cozumel se smatra jednom od najsigurnijih turističkih destinacija Meksika. Lokalne vlasti su, međutim, izjavile da žele da poboljšaju percepciju bezbednosti na ostrvu. Druge oblasti u Meksiku takođe ulažu u nadzor prepoznavanja lica, uključujući Meksiko Siti. Zemlja takođe gradi centar za biometrijski nadzor na granici sa Sjedinjenim Državama.