Poljoprivrednici u Poljskoj, Italiji i Španiji protestuju ovog vikenda protiv ZELENE AGENDE i jeftinog uvoza
Poljoprivrednici u Italiji, Španiji i Poljskoj demonstriraju ovog vikenda u okviru tekućih protesta protiv poljoprivredne politike Evropske unije i zahtevaju mere za borbu protiv povećanja troškova proizvodnje, smanjenja profita i nelojalne konkurencije zemalja koje nisu članice EU.
Slični protesti održani su širom bloka poslednjih nedelja. Poljoprivrednici se žale da su politike 27-člane EU o životnoj sredini i drugim pitanjima finansijski teret i da njihove proizvode čine skupljim od uvoza koji nisu iz EU.
Evropska komisija, izvršni organ EU, napravila je neke ustupke tokom poslednjih nekoliko nedelja, uključujući odlaganje planova za prepolovljenje upotrebe pesticida i drugih opasnih supstanci. Ipak, protesti su se proširili.
U Poljskoj, gde je uvoz jeftinog žita, mleka i drugih proizvoda iz Ukrajine izazvao poseban gnev, farmeri su vozili traktore širom zemlje kako bi usporili saobraćaj i blokirali glavne puteve, a na nekima su bili postavljeni natpisi „Politika EU uništava poljske farmere“.
Countrywide protest in Poland by farmers happening today.
Not being reported by MSM, who lie to you by omission.pic.twitter.com/dZRbkMAnkK
— DD Denslow 🇬🇧 (@wolsned) February 9, 2024
Privremeno su blokirani pristupni putevi graničnim prelazima sa Ukrajinom u Hrebenu i Dorohusku, na istoku.
U zapadnom gradu Poznanju, policija je procenila da je oko 1.400 traktora ušlo na ulice i stiglo do kancelarije regionalnog guvernera. Demonstranti su tamo zapalili baklje i postavili kovčeg, koji simbolizuje smrt poljske poljoprivrede, kao i kolica napunjena stajnjakom u kojoj je bila zaglavljena zastava EU. Nije bilo prijava nasilja.
Zamenik premijera Vladislav Kosinjak-Kamiš, kao i lider opozicije, pozvali su komesara EU za poljoprivredu Januša Vojčehovskog, bivšeg ministra poljoprivrede Poljske, da podnese ostavku. Vojčehovski je reagovao rekavši da „neće delovati pod pritiskom“.
Organizatori, Solidarna unija individualnih poljoprivrednika, rekli su da je politika EU izazvala protest.
Rekli su da su skladišta za skladištenje popunjena ukrajinskim žitom, što je dovelo do pada cena za 40% u 2023. Potražnja za poljskim šećerom, mlekom i mesom je opala: kao rezultat toga, farmeri koče ulaganja.
Poljoprivrednici su takođe zabrinuti da će Zeleni dogovor EU, koji poziva na ograničenja upotrebe hemikalija i emisije gasova staklene bašte, dovesti do smanjenja proizvodnje i prihoda.
Spain 🇪🇸 Farmers Protest 🚜 Anti EU Farming Policies, Anti Govt Lies 🔥 Crazy Scenes, Police are blocking tractor convoys and taking batons to the crowds… It would seem The Farmers have had Enough 🔥 pic.twitter.com/075lLN1oOF
— 𝙍𝙄𝙎𝙀𝙈𝙀𝙇𝘽𝙊𝙐𝙍𝙉𝙀 (@Risemelbourne) February 8, 2024
U Italiji, mali konvoj traktora krenuo je u petak ujutro preko istorijskog centra Rima do Koloseuma, u pratnji policijskih patrola.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni je više puta rekla da je njena desničarska vlada već odgovorila na neke od ključnih zahteva farmera, ali da se mnogi od njih osećaju zanemareno.
Meloni je naglasila da je njena vlada već izdvojila dodatnih 3 milijarde evra iz italijanskog dela fondova EU za oporavak posle pandemije, podižući ukupna sredstva posvećena poljoprivrednom sektoru na 8 milijardi evra.
U petak popodne, na okruglom stolu sa svojim ministrima i pojedinim delegatima glavnih poljoprivrednih udruženja – ne uključujući predstavnike protesta – italijanska premijerka se takođe složila da produži oslobađanje od poreza na dohodak za poljoprivrednike koje je na snazi od 2017. godine, ali samo za one sa niskim prihodima. zarađivači.
Mnogi italijanski poljoprivrednici se, međutim, žale da se ne osećaju zastupljenim u velikim sektorskim udruženjima, za koja kažu da su uklonjena iz njihovih svakodnevnih borbi.
Kasnije u petak, nekoliko predstavnika protesta sastalo se odvojeno sa ministrom poljoprivrede Frančeskom Lolobrigidom, ali taj potez nije sprečio novi konvoj od stotina traktora da krene u povorku na glavnom obilaznici autoputa u Rimu.
Poljoprivrednici u Španiji izveli su slične akcije četvrtog dana protesta zaredom.
Pored politike EU, španski farmeri tvrde da se zakon koji ima za cilj da garantuje da veliki kupci velikih supermarketa plaćaju fer cene za svoju robu ne primenjuje dok potrošačke cene rastu.
Protesti u petak bili su usredsređeni oko severnih gradova Ovijedo, Pamplona i Saragosa, a traktori su zakrčili nekoliko gradskih ulica i puteva. U mnogim mestima, poljoprivrednici su proteste nastavili preko noći.
Grupa koja nije povezana sa tri glavne poljoprivredne organizacije u Španiji pozvala je poljoprivrednike da krenu u Madrid u ponoć na protest u subotu u blizini sedišta Socijalističke partije premijera Pedra Sančeza.
Očekuje se da će se demonstracije nastaviti u narednim nedeljama, a veliki protest će biti organizovan u prestonici 21. februara.
Nekoliko španskih medijskih izveštaja povezalo je mnoge proteste sa konzervativnim i ekstremno desničarskim grupama.
Policija je saopštila da je tokom ovonedeljnih demonstracija uhapšeno 20 ljudi.