POLJSKA: 81,4% stanovništva se protivi planu EU o raspodeli i prihvatanju MIGRANATA
4 od 5 Poljaka ne podržava obavezne migrantske kvote , a još više se protivi ideji da se kazne izriču zbog odbijanja da ih ispoštuju…
Ogromna većina Poljaka se protivi kontroverznom Paktu o migraciji EU prema kojem bi zemlje članice bile prisiljene da prihvate nove dolaske na kontinent ili se suočile sa finansijskom kaznom, pokazalo je novo istraživanje.
Prema najnovijoj studiji koju je naručio poljski Centar za istraživanje evropske politike, 81,4 odsto poljskih ispitanika je protiv ideje o obaveznim migrantskim kvotama za zemlje članice, u poređenju sa samo 18,6 odsto onih koji podržavaju plan.
Od onih koji su za, 12,8 odsto veruje da su reforme „prilično razumne“, a samo 5,8 odsto „definitivno“ za to.
Dalje, 86,4 odsto ispitanika se protivilo konceptu da se državama članicama izriču novčane kazne za odbijanje da se povinuju, a samo 13,6 odsto se složilo sa planom.
DOVOLJNO JE SAMO OVO DA BI BILI SLOBODNI I SIGURNI
Grupa zemalja Centralne i Istočne Evrope predvođena Italijom u početku se protivila Briselskom paktu o migraciji, ali se to raspalo na samitu ministara unutrašnjih poslova Evropskog saveta u junu.
Na kraju, samo su Poljska i Mađarska glasale protiv plana, dok je nekoliko manjih država članica, uključujući Bugarsku, Maltu, Litvaniju i Slovačku, odlučilo da bude uzdržano.
Prema planu, zemlje članice EU moraće da prihvate početnu kvotu od najmanje 30.000 migranata koji godišnje pristižu u Evropu prvenstveno sa Bliskog istoka i Afrike. Za svakog migranta kojeg država članica odbije da primi, ta zemlja će morati da plati 20.000 evra solidarne takse.
Poljska vlada je ostala prkosna u svojoj opoziciji i nedavno je objavila da namerava da održi referendum o tom pitanju koji će se održati istog dana kada i parlamentarni izbori zakazani za 15. oktobar 2023. godine.
Pitanje, koje je prošle nedelje otkrio premijer Mateuš Moravjecki, glasiće: „Da li podržavate prihvatanje hiljada ilegalnih imigranata sa Bliskog istoka i Afrike, u skladu sa mehanizmom obaveznog preseljenja koji je nametnula evropska birokratija?“