Poljska: Ako Nemačka želi da pruži primer Rusiji može početi sa plaćanjem reparacija za Drugi svetski rat
Poljska je ponovila svoju tvrdnju o odšteti od 1,3 biliona evra izazvanoj nemačkom invazijom i okupacijom njene teritorije tokom Drugog svetskog rata, dok je upoređivala to sa ruskom intervencijom u Ukrajini što će Berlinu verovatno biti neprijatno i što je do sada naizgled pokušavao da ignoriše.
Nemačka bi trebalo da bude primer za rat u Ukrajini i da reši račune sa susednom Poljskom, koju je napala i okupirala između 1939. i 1945. godine, nanevši strašnu štetu i podvrgnuvši naciju holokaustu, rekao je poljski državni sekretar za Evropu Arkadijuš Mularčik.
Mularčik je rekao da je Nemačka jedna od najjačih svetskih ekonomija, da je vodeći igrač u Evropskoj uniji i da ima „neizbežnu obavezu“ da predvodi tako što će dati primer Rusiji.
On je u izjavi koju je pregledao Breitbart London rekao da Nemačka „ima neizbežnu obavezu da da primer kako moderna, demokratska zemlja treba da pomogne u rešavanju sukoba; ali ovaj poslednji akt predstavlja savršen primer Rusiji kako da se ponaša u vezi sa Ukrajinom.
Poljski ministar je ponovio svoje prethodne tvrdnje da Nemačka direktno blokira bilo kakvu diskusiju o tom pitanju, a njenim ambasadorima je navodno naređeno da uopšte ne učestvuju u dijalogu o reparacijama iz Drugog svetskog rata. Mularčik je rekao: „Umesto da ignoriše tešku, nerešenu prošlost, Nemačka bi trebalo da sedne sa Poljskom i da se konačno pozabavi pitanjima asimetrije tretmana, kompenzacije i rešenja“.
Džon Keri: Poljoprivrednici moraju da prestanu da uzgajaju hranu da bi postigli „neto nulte“ klimatske ciljevehttps://t.co/Eub0eVM7jR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 26, 2023
„Poljska je iscrpila skoro sve međunarodne mogućnosti da Nemačku dovede za pregovarački sto; Nemačka politika je jednostavno da namerno ignoriše štetu koju je izazvala, a koju žrtve i danas osećaju.
Dok Poljska godinama govori o ogromnoj šteti koju je zemlji nanela nemačka invazija 1939. i o potrebi da se isplati odšteta, ti zahtevi su se učvrstili objavljivanjem velikog izveštaja 2022. u kojem je prvi put izračunata cena, stavljajući cifru od 1,3 biliona evra.
Zvaničan zahtev je dostavljen nemačkom ministarstvu spoljnih poslova i zatraženo je osim novca da Nemačka takođe radi sa Poljskom na opljačkanim umetničkim delima — od kojih su mnoga oduzeta iz poljskih jevrejskih porodica — i da obrazuje Nemce o tome šta je zemlja uradila Poljskoj. Pitanje reparacija je došlo do najoštrijeg fokusa do sada sa ruskom intervencijom u Ukrajini, koja je dovela do neizbežnih pitanja o tome da Rusija plaća obnovu Ukrajine nakon prestanka neprijateljstava.
Posle Drugog svetskog rata, i Poljska i Nemačka su bile okupirane od strane Rusije i apsorbovane su u Sovjetski Savez. Tokom ove hladnoratovske okupacije Moskva je od dve zemlje zahtevala da dođu do deklaracije iz 1953. da nema reparacija od Nemačke Poljskoj. Upravo se na ovu izjavu iz komunističkog doba Nemačka sada oslanja na stav da Poljskoj ništa ne duguje.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok — koja je navodno lobirala da se ruska imovina zapleni kao reparacija za pomoć u obnovi Ukrajine — rekla je u Varšavi 2022. da je to pitanje „zatvoreno iz perspektive nemačke vlade“. Poljska, s druge strane, odbacuje sovjetski dokument uz posredovanje Moskve kao legitiman i insistira da je tvrdnja validna.
Nova dimenzija u ovom nesporazumu može se otvoriti ako se druge zemlje na koje je takođe izvršena invazija od strane Nemačke udruže kako bi forsirali stvar. Mularčik je rekao da grčki „pravni i politički krugovi sa interesovanjem posmatraju akcije Poljske. Oni vide priliku za zajedničko delovanje i saradnju”.
Razmere razaranja koje su nanete Poljskoj tokom Drugog svetskog rata bile su ogromne. Prema sopstvenom proračunu poljske vlade, nemačke snage su tokom okupacije ubile preko pet miliona Poljaka i poslale preko dva miliona u inostranstvo na ropski rad. Skoro 200.000 dece je oteto, a samo manjina se ikada vratila.