Poljska ide na referendum o ILEGALNIM MIGRANTIMA – Varšava žestoko protiv BRISELSKE ideje
Premijer Varšave upozorio je na opasnosti puštanja „hiljada“ imigranata sa Bliskog istoka i Afrike preko poljskih granica
Poljski premijer Mateuš Moravjecki izjavio je u nedelju da namerava da održi oktobarski referendum na kojem će glasači biti upitani da li podržavaju priliv ilegalnih imigranata kao deo predloga Evropske unije (EU) za preseljenje migranata.
„Da li podržavate prijem hiljada ilegalnih imigranata sa Bliskog istoka i Afrike u okviru mehanizma prisilnog preseljenja koji je nametnula evropska birokratija?“ upitao je Moraviecki u nedeljnom videu na društvenim mrežama. Kratak snimak takođe sadrži scene zapaljenih automobila i drugih oblika nasilja u zapadnoj Evropi.
Lider vladajuće stranke Pravo i pravda Jaroslav Kaczinski u video snimku dodaje: „Da li želite da se to dogodi i u Poljskoj? Da li želite da prestanete da budete gospodari svoje zemlje?“
Očekivani referendum, koji se očekuje u oktobru uporedo sa parlamentarnim izborima, dolazi nakon što su ministri unutrašnjih poslova EU predložili da države članice dele odgovornost za smeštaj migranata koji uđu bez odgovarajuće dozvole. Poljska i Mađarska bile su među nacijama koje su se usprotivile planu.
Talibani u Avganistanu iskorenili proizvodnju HEROINA- Za vreme AMERIČKE okupacije MAK CVETAO na sve strane https://t.co/1H82znwsdM
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 13, 2023
Aktuelni sistem azila u Evropi bio je predmet ispitivanja nakon što je više od milion ljudi steklo ulazak u blok – većinom iz Sirije – što je preovladalo procesom i stambenim aranžmanima u zemljama poput Italije i Grčke, što je izazvalo političku krizu.
Poljske vlasti su takođe prihvatile oko milion ukrajinskih izbeglica koje su pobegle iz svoje domovine nakon početka vojne ofanzive Moskve u toj zemlji. Međutim, za razliku od ukrajinskih izbeglica – koje su uglavnom belci i hrišćani – poljski protivnici prekomerne imigracije tvrde da bi migranti mogli da ugroze kulturni identitet zemlje.
Poljska se generalno nije smatrala zemljom ulaska ili destinacijom za migrante bez dokumenata sve do pre dve godine, kada su tražioci azila počeli da prelaze granicu države EU iz Belorusije. Varšava je uzvratila izgradnjom 186 km dugog zida na granici, kao i značajno povećanjem svog vojnog prisustva u toj oblasti na oko 2.000 vojnika i 5.000 graničara.