Poljski predsednik: „Pozivi EU na evropsku solidarnost u vezi sa migracijama su bajke“
Poljski predsednik Andžej Duda rekao je da računa da će svaka poljska vlada koja se pojavi nakon izbora 15. oktobra poštovati interese zemlje, što znači da bi se „koncentrisala na uzroke problema migracija, a ne na simptome“.
Duda je dodao da se nada da će „situacija na Bliskom istoku biti otrežnjujući element“ za vlasti EU.
On je rekao da ako još jedan talas migracija zapljusne Evropu, onda Poljska mora ponoviti svoj stav da brani granice EU i pomaže zemljama da reše probleme koji dovode do migracija. On je rekao da je uveren da je sadašnja vlada u pravu što se suprotstavila premeštanju ilegalnih migranata, jer se time samo širi problem, a ne bavi se njime.
„Postojala je velika razlika između izbeglica iz Ukrajine i ilegalnih migranata“, rekao je Duda, koji je rekao da su većina ilegalnih migranata ekonomski migranti koji traže bolji život, a ne prave izbeglice.
On je napomenuo da su većinu migranata zaustavili poljski graničari nakon ilegalnog prelaska iz Belorusije i otvoreno priznali da žele da odu u Nemačku ili druge zapadne zemlje i da nemaju nameru da traže azil i ostanu u Poljskoj.
Smanjenje stanovništva za 90% rešilo bi sve “probleme” – tvrdi počasna članica Svetskog Ekonomskog Foruma (VIDEO) https://t.co/KmooGSMsGX
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 10, 2023
Poljski predsednik je nastavio rekavši da je EU ranije pokušavala da natera Poljsku da primi preseljene ilegalne migrante. Poljska konzervativna vlada je, za razliku od liberalne pre nje, odbila da učestvuje u šemi migrantskih kvota, jer nije videla smisla u stvaranju logora za migrante koji nisu želeli da ostanu u Poljskoj. Prema njegovom mišljenju, tretirati migrante na takav način bilo bi i nehumano i protivzakonito.
Duda se takođe žalio na način na koji se EU odnosila prema Poljskoj zbog prihvatanja ukrajinskih izbeglica. Poljska je očekivala da će dobiti onu vrstu pomoći koja je pružena Turskoj, koja je morala da se nosi sa sirijskim izbeglicama. EU je pomogla Turskoj kako bi sprečila Sirijce da pređu granice EU, ali nije bila spremna da finansijski pomogne Poljskoj da primi ukrajinske izbeglice.
Prema rečima poljskog šefa države, Poljska je „tretirana na takav način da nema sumnje da su svi ovi pozivi na evropsku solidarnost bajke koje potiču iz institucija EU“.
Poljska se i dalje protivi paktu EU o migraciji koji je usvojen u Savetu Evropske unije. Mađarska se pridružila Poljskoj u protivljenju paktu, dok su Slovačka, Češka i Austrija bile uzdržane. Pakt će sada biti predmet pregovora sa Evropskim parlamentom oko konačne verzije potrebnih propisa.
Sadašnja poljska vlada odlučila je da zatraži od poljskih birača da odbace EU migracioni pakt na referendumu, koji će biti održan istovremeno 15. oktobra, zajedno sa opštim izborima.